2020/06/29

Elképesztő málnalikőr

Hozzávalók:
- 70 dkg málna
- 25 dkg cukor
- fél citrom leve
- fél liter fehér rum

Elkészítés:
A málnákat alaposan megmosom. Nagyon fontos alaposan átvizsgálni őket, mert ha egy penészes is kerül az italunkba, akkor az egész megromolhat. 
Egy nagyobb kancsóba vagy üvegbe (vagy ha nincs, két befőttesüvegébe, mert egy nem elég nagy) beteszem a cukrot, ráöntöm a citromlét. Hozzáöntöm a rumot, keverek rajta, hogy oldódjon a cukor, majd a málnát is beleteszem, és jól tovább keverem. Nem baj, ha nem oldódik fel teljesen a cukor. Ha megvagyok vele, hűtőbe teszem és három napon át minden nap keverek rajta egyszer-kétszer, hogy a cukor biztosan feloldódjon, majd leszűröm az italt, és szép üvegbe öntöm.
Én a rum áztatta málnákat egy kis likőrben tartom külön üvegben, és fogyasztásnál teszek belőlük a poharak aljába.

Így készült:

Tipp:
Készítés közben érdemes megkóstolni, hogy elég édes-e
az ízlésnek, és ha nem, még esetleg cukrot vagy citromot tenni bele.


Nehézség: könnyű
Idő: 10 perc + 3 nap
Adag: ami a képen látható + egy nagyobb befőttesüvegnyi
Mosogatnivaló: kevés



2020/06/24

A nyár sztárja: a meggyleves

A meleg nyári napokon nincs jobb egy tányér hideg meggylevesnél.

Hozzzávalók:
- 8 dl víz
- 10 dkg cukor
- 2 ,,csík" citromhéj
- egy kis darab fahéj
- 6-8 szegfűszeg
- fél citrom leve
- 1 csipet só
- 600 gramm meggy
- 2 dl tejföl
- 30 gramm liszt


Elkészítés:
A meggyet - ha friss - megmosom, lecsepegtetem, esetleg kimagozom. A citromot jól megmosom, a héjából krumplihámozóval leszelek két ,,szeletet" úgy, hogy a fehér része ne legyen benne. A citrom feléből kifacsarom a levet.
8 dl vizet felteszek melegedni. Ízesítem a cukorral, a fahéjjal, a szegfűszegekkel, a citrom héjával és levével és egy csipet sóval, és felforralom. Ha forr, a meggyeket is hozzáteszem, majd újraforralom.
Míg melegszik, 2 dl tejfölben alaposan elkeverek 30 gramm lisztet.
A forró léből merek a tejfölös keverékbe, és kavargatom. Addig merek és kavarok, míg a tejfölös liszt legalább langyos, de inkább meleg nem lesz. Ha ez megvan, hozzáöntöm a leveshez, és további 3 percig forralom fedő nélkül.
Ha elkészültem elzárom a lángot, és lefedem a levest - hogy ne bőrösödjön be - és a mosogatóba engedett hideg vízben kihűtöm, majd hűtőbe teszem.

Így készült:


Tipp:
Ha befőttből készítjük, a víz helyett lehet a befőtt levét használni.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 30 perc + amíg lehűl
Adag: kb. 4-5
Mosogatnivaló: kevés



2020/06/11

Focaccia - ahogy az olaszok készítik

Leginkább előételként szolgálják fel az olasz éttermekben ezt a finomságot, és rendeli sem lehet. Ezentúl nem is kell, mert otthon is el tudom készíteni! Frissen az igazán jó! 

Hozzávalók:
- 25 gramm friss élesztő (vagy 7 gramm száraz - az én élesztőmből 7 gramm elég fél kg liszthez, de érdemes nézni a leírást)
- 250 ml langyos víz
- egy teáskanál cukor
- 1 csapott evőkanál só
- 350 gramm liszt + 
- 1 evőkanál friss rozmaring
- 2 evőkanál olaj + a tepsi kikenéséhez
- egy teáskanál nagyszemű só

Elkészítés:
A langyos vízbe keverem az élesztőt és a cukrot, majd nagyjából 15 perc alatt felfuttatom. A liszt harmadát egy tálba öntöm, belekeverem a sót, és hozzáöntöm az élesztőt. Elkezdem keverni, és ahogy veszi fel a lisztet, úgy adom még hozzá. Van olyan liszt, amiből ténylegesen elég a 350 gramm, de volt már, hogy 450-et is kellett beletennem. Az a lényeg, hogy ruganyos, gyúrható, nem ragadós tésztát kapjak. 8-10 percig gyúrom, amíg veszi fel a lisztet, nyugodtan lehet neki adni. 
Ha megvan, egy tálat kikenek olívaolajjal, beleteszem a cipóvá gyúrt tésztát, és 50-60 percig kelesztem.
Az idő elteltével picit átforgatom (nem gyúrom, kell bele a levegő) és egy olivaolajjal kikent tepsibe egyengetem. Egy kb. 35x23 centinél nagyobb tepsi nem kell, ebben szépen szét lehet húzkodni a tésztát. 
Az ujjbegyeimmel benyomkodom, rászórok egy evőkanál friss rozmaringot, és még félórát hagyom kelni. 30 perc elteltével ráöntök kb. 2 evőkanál olivaolajat, és egy teáskanálnyi nagyszemű sót szórok rá.
200 fokos sütőben sütöm meg 23-25 perc alatt. 

Így készült:



Tipp:
Lehet beletenni olívabogyót is, nem kell belegyúrni a tésztába, hanem csak belenyomkodni miután a tepsibe került a tészta.


Nehézség: könnyű
Idő: 30 perc munka, 2,5 óra kelés, 25 perc sülés= kb. 3.5 óra
Adag: 3-4 
Mosogatnivaló: közepes

2020/06/03

Házi csemegeuborka

Hogy miért jó a házi csemegeuborka? Tudom, hogy mi van benne, és hatalmas büszkeséggel tölt el, hogy én csináltam. Ilyen egyszerű :-) 

Hozzávalók:
- uborka 
- víz
- ecet (10 vagy 20%-os)
- só
- cukor
- kapor
- bors
- mustármag
- babérlevél

Mivel az uborkák mérete nagyon különböző lehet, ezért nem adok meg mennyiséget. Ha a felöntőlé elkészül, csak meg kell tölteni az üvegeket uborkával és a fűszerekkel, és ráönteni a levet. A léhez én egy kancsónyit szoktam csinálni, és ha elfogy, újra egy kancsónyit csinálok.

Egy kancsónyi felöntőléhez:
- 7,5 dl víz
- 2,5 dl ecet (vagy 2,5 dl 10%-os ecet, vagy 125 ml víz + 125 ml 20%-os ecet)
- 8 evőkanál cukor
- 4 teáskanál só

Fűszerek üvegenként:
- 2-3 kisebb ág kapor
- fél kávéskanál mustármag
- fél kávéskanál bors
- 1 babérlevél


Az üvegeket és a tetejüket forró vízben elmosom és tiszta konyharuhára teszem. Az uborkákat folyóvíz alatt egy tiszta dörzsis szivaccsal megsikálom. Ha fekete, lyukas, vagy  bármi hibája van, le kell vágni az adott részt, mert ha így belekerül, az egész üveg uborka rámehet.

Az üvegek aljába teszem a kaprot, és szorosan egymás mellé teszem benne az uborkákat. Rászórom a mustármagot, a borsot, és a babérlevelet is beleteszem, majd úgy felöntöm a lével, hogy az üveg tartalmát teljesen ellepje. Szorosan rácsavarom az üveg tetejét, fejjel lefelé is fordítom, hogy biztosan ne eresszen.

Egy nagyobb lábast kibélelek újságpapírral, hogy  biztosan ne robbanjanak szét az üvegek a hőtől. Nekem egy nagyobb lábasba három üveg fért el kényelmesen. A lábast úgy öntöm fel vízzel, hogy az üvegeknek a felét ellepje, majd alacsony lángra teszem őket. Ahogy érzékelem, hogy forr - nem kell, hogy veszettül lobogjon, elég ha pici buborékokkal jelzi, hogy forr - minimál-lángra veszem, és 20 percig főzöm az üvegeket.
Az idő elteltével elzárom, és így, ahogy van, a lábasban hagyom kihűlni őket.
Amint kihűltek (én másnapig szoktam hagyni) kiveszem az üvegeket, letörölgetem őket és a polcra teszem. Ha jól dolgoztam, az üvegek teteje be van húzódva. Ha lehet pukkantani, akkor ereszt, és azt az üveget érdemes rögtön elfogyasztani.

Így készült:

Tipp: 
Nyugodtan lehet mással is ízesíteni, ahogy a boltiban látjuk, korianderrel, kőménymaggal, paprikával, hagymával, ahogy az ízlés kívánja.


Nehézség: könnyű
Idő: attól függ, mennyi az uborka, de alapjáraton nem tart sokáig, csak míg kihűl
Adag: ismét attól függ, mennyi az uborka
Mosogatnivaló: kevés

2020/05/27

Eperlikőr

Hozzávalók:
- 70 dkg eper
- 25 dkg cukor
- fél citrom leve
- 8 mentalevél
- fél liter fehér rum

Elkészítés:
Az epreket megmosom, a zöldjüket levágom, majd felkockázom a gyümölcsöket.
Egy nagyobb üveg aljába (vagy ha nincs, két befőttesüvegébe, mert egy nem elég nagy - ilyen esetben egyenlően elosztom az adagokat) szórom a cukrot, ráöntöm a citrom levét, majd a mentaleveleket is beleteszem. Hozzáöntöm a rumot, alaposan elkeverem. Végül az összevágott epret is beleteszem, szorosan rácsavarom a tetőt, és jól összerázom az üveget.
Hűtőbe teszem, és 3-5 napig minden nap rázom egyszer-kétszer, hogy a cukor biztosan feloldódjon, majd leszűröm az italt, és szép üvegbe öntöm.

Én a rum áztatta epreket egy kis likőrben tartom még a befőttesüvegben, és fogyasztásnál teszek belőlük a poharak aljába. Kiválóan használható az alkoholban ázott eper tiramisu krémjébe, vagy piskótába is!

Így készült:



Tipp:
Készítés közben érdemes megkóstolni, hogy elég édes-e az ízlésnek, és ha nem, még esetleg cukrot tenni bele.


Nehézség: könnyű
Idő: 10 perc + 3-5 nap
Adag: picit több, mint ami a képen látható
Mosogatnivaló: kevés






2020/05/09

Mámorító epres sajttorta - sütés nélkül

Csináltam már jó pár eperből készült tortát, de ez a sajtortta ténylegesen a legcsodásabb dolog, ami eperrel történhet.

Hozzávalók:
Az alaphoz:
- 25 dkg zab/édeskeksz
- 1 kávéskanál őrölt fahéj
- 1 kávéskanál őrölt gyömbér
- 10 dkg olvasztott vaj

A krémhez:
- 50 dkg mascarpone
- fél lime/citrom reszelt héja
- fél lime/citrom leve
- 2 csomag vaníliás cukor
- 10 dkg porcukor
- 3 dl tejszín

A tetejére:
- két nagy marék eper
- egy csomag tortazselé (leginkább epres, de az átlátszó is megteszi)
- víz (a zselé elkészítéséhez)

Elkészítés:
A kekszet morzsázsra töröm. Ideális esetben ehhez van robotgépem, de ha nincs, akkor kézzel összetördelem kisebb darabokra, és húsklopfolóval tördelem morzsává. Fűszerezem a fahéjjal és a gyömbérrel, hozzáöntöm az olvasztott vajat és alaposan elkeverem úgy, hogy a vaj átjárja a kekszet. Egy 23-26 centis tortaforma aljára öntöm a keveréket és elegyengetem. Amíg elkészítem a krémet, a hűtőbe teszem az alapot.
A krémhez a mascarponét tálba teszem, ízesítem a citrom reszelt héjával és a levével. Hozzáadom a vaníliás cukrot és a porcukrot, és elektromos habverő segítségével krémessé keverem. Ezután hozzáönöm a tejszínt, és krémes-habos állagúra verem. (Én adtam hozzá egy habfixálót is, mert a tejszín nem akarta az igazságot).
A krémet a kekszes alapra öntöm és elegyengetem rajta. Ismét hűtőbe teszem, és készítem a harmadik réteget.
Az epreket megmosom, zöldjüket eltávolítom, és tetszőlegesen felvágom a gyümölcsöket. A krém tetejére pakolom őket esztétikusan, és a zselét a csomagoláson látható leírás alapján elkészítem.
Van olyan zselé, amit rögtön, melegen kell ráönteni a krémre, van amelyiket lehet hagyni hűlni. Az enyémet megelegen kellett, így rögtön ráöntöttem, hagytam picit hűlni és betettem fél napra a hűtőbe.
A krém a hűtőben töltött idő után is krémes, éppen nem folyós, úgyhogy aki keményebb krémet szeretne, bátran tegyen bele zselatint.
Tálalás előtt a tortaforma szélét óvatosan elválasztom a tortától.

Így készült:



Tipp:
Csak átlátszó zselém volt végül itthon, és utólag jutott eszembe, hogy egy kis eperszörppel be lehet festeni pirosra, ha epres zselé éppen nem áll rendelkezésre.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 1 óra + érési idő
Adag: 6-8 szelet
Mosogatnivaló: közepes

2020/05/05

Almás palacsinta Buci Maci módra

Visszarepítettem magam a '90-es évekbe és Buci Maci réges-régi szakácskönyvéből választottam ki az almás palacsinta receptjét.

Hozzávalók:

- 13 dkg liszt
- fél zacskó sütőpor
- 2 tojás
- 2,5 dkg cukor
- 2,5 dl tej
- egy csipet só
- 3 db alma
- 3 evőkanál olaj
- porcukor és fahéj a tetejére

Elkészítés: 

A lisztet összekeverem a sütőporral. Egy másik tálban felverem a tojást a sóval, a cukorral és a tejjel, majd hozzáadom a liszthez és csomómentesre keverem.
Az almákat meghánozom, magházukat eltávolítom és vékony gerezdekre vágom.
Egy nagyobb serpenyőben felhevítem az olajat, és ha forró, beleteszek egy evőkanálnyit a tésztából, és míg az alsó része sül, a felső részét kirakom az almaszeletekkel.
Gyorsan sül, 3 perc múlva már érdemes megnézni az alját, és ha szilárd, megfordítom a palacsintát, és az almás oldalát is sütöm még 2-3 percig.
Melegen tálalom, megszórva egy kis porcukorral és fahéjjal.

Így készült:


Tipp:

Az almát nem muszáj meghámozni, ahogy én tettem.


Nehézség: könnyű

Idő: 15 perc
Adag: 3-4
Mosogatnivaló: közepes

2020/05/02

Spárgás papucsok

Isteni spárgás papucsok sajtkrémmel és füstölt sonkával, leveles tésztában. Ebből rossz nem sülhet ki! 

Hozzávalók:
- 40 dkg spárga
- 375 gramm leveles tészta
- 200 gramm krémsajt
- 8 szelet füstölt sonka (nagyobb szeletek esetén elég négy)
- 1 tojás
- kevés liszt

Elkészítés:
A spárgákat megmosom, fás végüket lepattintom, és meghámozom őket. Egy lisztezett felületre teszem a leveles tésztát, és négy négyzetet vágok belőle (az enyémek nagyjából 12x12 centik lettek). Minden négyzet közepére teszek egy-egy nagy evőkanál krémsajtot, és ráteszek egy-egy szelet sonkát. Erre kerül két szár spárga (ha túl hosszú, félbevágom őket) és erre rá még egy szelet sonka. (Ha a sonka elég széles, bele lehet csomagolni a zöldséget, és így rátenni a sajtra.)
Ha megvagyok a töltelékkel, előmelegítem a sütőt 200 fokra. 
Felverek egy tojást és a tészta minden szélét lekenem vele. Egy négyzet két átellenes sarkát megfogom, és középre hajtom, mint egy borítékot - érdemes tojást kenni az eleddig nem lekent sarkaira, hogy könnyebben ragadjon.
A sütőben 20-25 perc alatt megsütöm, és rögtön fogyasztom.

Így készült:



Tipp:
A krémsajt bátran lehet ízesített, akár chillis, akár fokhagymás, amilyet a család szeret.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 40 perc
Adag: 4
Mosogatnivaló: kevés

2020/04/18

Banános-túrós pohárkehely

Hozzávalók:
- 25 dkg krémes állagú túró
- 5 darab kisebb banán
- 2 zacskó vaníliás cukor
- 4 evőkanál holland kakaópor
- kb. másfél dl tej
- ízlés szerint cukor

Elkészítés:
A túrót ízesítem egy csomag vaníliás cukorral, belekarikázok két banánt, és összeturmixolom. Picike tej mehet bele, ha nagyon sűrű.
A maradék három banánt is összevágom és összeturmixolom. A pépbe szórom a négy evőkanál kakaót, és a másik csomag vaníliás cukrot, és összekeverem. Ez sűrűbb lesz, mint a túrós, úgyhogy mindenképpen kell bele tej, amit apránként adok hozzá. Ne legyen se túl folyós, se túl kemény, de azért essen le a kanálról.
Ha mindkét krém megvan, tetszés szerint poharakba rétegezem. Rögtön fogyasztható.

Így készült:


Tipp:
Érdemes külön-külön kóstolgatni a rétegeket, hogy elég édes-e, és ízlés szerint cukrot tenni bele.


Nehézség: könnyű
Idő: 10 perc
Adag: 2-3
Mosogatnivaló: közepes

2020/04/12

Csíkos kalács

Hozzávalók:
- 1 dl langyos tej
- 1 + 6 evőkanál cukor
- 7 gramm száraz élesztő (vagy 30 gramm friss)
- 40 dkg liszt
- egy csipet só
- 1 tojás
- 5 dkg puha vaj
- 15 dkg natúr joghurt
- 2 evőkanál holland kakaópor
- 2  evőkanál tej
A tetejére:
- 1 tojássárgája
- 1 teáskanál cukor
- 1 evőkanál tej

Elkészítés:
A langyos tejbe teszem az élesztőt és az egy evőkanál cukrot, és meleg helyen kb. 10 perc alatt felfuttatom. A liszthez keverem a maradék hat evőkanál cukrot, a sót, a tojást, a vajat és a joghurtot, és végül a felfuttatott élesztőt is hozzáadom. Lágy tésztát gyúrok belőle, de igény szerint még egy kis lisztet adok hozzá. Letakarom és meleg helyen a duplájára kelesztem, ami nagyjából egy óra.
Ha megkelt a tészta, három egyenlő részre vágom. Az egyik részbe beleteszem a két evőkanál kakaóport és a két evőkanál tejet, és alaposan összegyúrom. Igény esetén lehet még bele tejet tenni, de mindenképpen őrizze meg a tészta a lágyságát.
Az elkészült kakaós részt kettévágom, így lesz két kakaós, és két ,,sima" tésztarészem.
Az egyik sima tésztát nagyjából téglalap alakúra nyújtom, majd ráteszem az egyik kakaós részt, és ezt is rányújtom, s feltekerem.
A másik kakaós tésztát is kinyújtom, erre rá a ,,sima" tésztarész, így is kinyújtom, és ezt is feltekrem, majd a két ,,sodronyomat" összefonom.
Sütőpapírral bélelt formába teszem a kalácsomat. Egy tojássárgájába keverek egy teáskanál cukrot és egy evőkanál tejet, és ezzel átkenem a fonatomat. Letakarom és még 20 percig hagyom kelni. Ez idő elteltével 180 fokra előmelegített sütőbe teszem, és 30 perc alatt megsütöm.
Amint elkészül, rácsra teszem a kalácsot, és hagyom teljesen kihűlni.

Így készült:



Tipp:
Aki szereti, tehet a tésztába rumba áztatott mazsolát is.


Nehézség: közepes
Idő: mindenestül kb. 2 és fél óra
Adag: kb. 8-10 szelet kalács
Mosogatnivaló: közepes


Az ereceti recept itt látható.

2020/03/15

Zöldfűszeres-túrós fonat

Hozzávalók:
- 20 dkg liszt
- 1 teáskanál só
- fél csomag sütőpor
- 15 dkg vaj
- 2 evőkanál zöldfűszer (rozmaring, oregánó, bazsalkom, zsálya, stb...)
- 15 dkg tehéntúró
- 1 tojássárgája (a kenéshez)

Elkészítés:
A lisztet összekeverem a sóval és a sütőporral, és hozzámorzsolom a vajat. Hozzászórom a fűszereket, majd a túrót és cipóvá gyúrom a tésztát.
Lisztezett deszkán picit átgyúrom a tésztát és nyolc egyenlő részre  vágom.
Mindegyik részt ujjnyi vastagságúra sodrom, és ezen ujjnyi vastag tésztákból tetszőleges hosszúságú csíkokat vágok, és fonom őket össze.
A fonatokat sütőpapírral bélelt tepsbe teszem, lekenem őket felvert tojással, majd 200 fokra előmelegített sütőben sütöm 13-15 percig. 

Így készült:



Tipp:
A tetejére lehet sajtot szórni, s így megsütni.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 1 óra
Adag: 5-6 fonat
Mosogatnivaló: közepes


Az eredeti recept itt található.

2020/02/29

Kolbászos-sajtos melegszendvics

Nem kell hozzá több, mint egy sima reggelihez: tojás, sajt, kenyér, paprikás szalámi, s ezek elegye igazi finomság reggelire és vacsorára is.

Hozzávalók:
- 20 dkg sajt (trappista, vagy cheddar)
- 3 evőkanál vaj
- egy tojás
- 1 teáskanál mustár
- egy csapott kávéskanál só
- kenyér
- paprikás szalámi vagy kolbász (ízlés szerint)

Elkészítés:
A sajtot kisebb lyukú reszelőn lereszelem. Hozzáadom a vajat és a tojást, majd mustárral és sóval ízesítem. 
A krémet kenyérszeletekre kenem, és vékonyra vágott kolbászt vagy paprikás szalámit teszek rá.
200 fokra előmelegített sütőben sütöm 8-10 percig.
Rögtön fogyasztom.

Így készült:



Tipp:
A sajtot lehet variálni, például csípős ízesítésű sajtot érdemes fele-fele, vagy akár teljes arányban reszelni.


Nehézség: könnyű
Idő: 20 perc
Adag: 5 szelet kenyérnyi
Mosogatnivaló: kevés

A receptet itt találtam.

2020/02/10

Házi Piros Mogyorós

Könnyedén elkészíthető a klasszikus csoki otthoni verziója, és tán nem túlzok, ha azt mondom, hogy még finomabb is!

Hozzávalók:
- 60 gramm mogyoró (pucolt állapotban, ez kb 60 darab héjas mogyorónak felel meg)
- 1 tábla csoki (kb. 100-110 gramm)

Fontos, hogy a csoki jó minőségű legyen, mert a rossz minőségű csoki nem olvad megfelelően, inkább kenőcsös lesz, mint folyékony. A Milka és a Lindt például kifejezetten szépen olvasztható.

Elkészítés:
A mogyorókat feltöröm, és a magokat 180 fokos sütőbe teszem nagyjából 5-7 percre.
Amilyen melegen csak lehet, elkezdem morzsolgatni őket, így levedlik a vékony barna héjukat. Van, amelyik nem adja magát könnyen, de nem baj, ha marad rajta.
Egy nagyobb lábasban felteszek vizet forrni, és ráteszek egy kisebb lábast is. Ha a víz forr és a kisebb lábas átmelegszik, beledobom a kockákra tört csokit, és megolvasztom.
Míg olvad, a mogyorót picit felvágom (félbe-negyedbe) és egy szilikon táblás-csokiformába rendezem. Ha megolvadt a csoki, azon melegében ráöntöm a mogyoróra. Megfogom a szilikon szélét, picit a pulthoz ütögetem, hogy mindent elérjen a csoki, és legalább 2-3 órára hűtőbe teszem.

Így készült:



Tipp:
Nem csak táblás verzióban működik, bonbonként is elkészíthető.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 50 perc (mogyorótöréssel együtt) + állási idő
Adag: egy tábla csoki
Mosogatnivaló: kevés

2020/02/07

IR-barát sajtos csiga

Sokak életét keseríti meg az inzulinrezisztencia, de ez nem a világ vége, hiszen rengeteg étel elkészíthető így is, csupán változtatni kell rajtuk!

Hozzávalók:
- 150 gramm teljes kiőrlésű liszt
- 100 gramm fehérliszt
- 2 teáskanál sütőpor
- 1 csapott teáskanál só
- 120 gramm vaj
- 1 tojássárgája
- 100 gramm tejföl
- egy evőkanál vaj - olvasztva
- 150 gramm reszelt füstölt sajt

Elkészítés:
A tésztához összeöntöm a kétfajta lisztet, a sütőport, a sót és a vajat, és alaposan összedolgozom. A vajat érdemes kivenni a hűtőből pár órával készítés előtt, hogy könnyebben el lehessen dolgozni. Ha morzsás lesz a tészta, hozzáteszem a tojássárgáját és a tejfölt, és nem ragadós tésztát gyúrok belőle. Folpackba csomagolom, és egy órára hűtőbe teszem.
Ha letelik az idő, a tésztát lisztezett felületen nagyjából fél centi vastagra nyújtom, és lekenem az olvasztott vajjal. Erre mehet a reszelt sajt, melyet szépen elegyengetek, és szorosan feltekerem a tésztát benne a sajttal. Fóliába csomagolom, és így ahogy van fél órára beteszem a fagyasztóba.
30 perc elteltével kiveszem, és nekiállok nagyjából fél centi vastag szeltekre vágni a tekercset. A kapott korongokat sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, majd 180 fokra előmelegített sütőben sütöm 20-22 percet. Frissen a legfinomabb, de napokig jó.

Így készül:


Tipp:
Nem kötelező a füstölt sajt, de érdemes azt tenni bele, sőt, nekünk épp csípős füsölt sajt volt itthon! 


Nehézség: könnyű
Idő: Kb. 2 óra (ebből másfél óra semmittevés)
Adag: Kb. 16-18 korong
Mosogatnivaló: közepes

A recept alapja itt található: https://afonyamamora.blogspot.com/2014/10/ropogos-sajtos-csigak.html

2020/01/27

Kapros-tejfölös húsgombócleves

Hozzávalók:
- 2 szál sárgarépa
- 1 fehérrépa
- 1 fej  vöröshagyma
- fél karalábé
- 2-2,5 l víz
- só
- 10-12 szem bors
- 3 kisebb krumpli
- 25 dkg darált sertéshús
- 1 tojás
- 3-4 evőkanál zsemlemorzsa
- 15 dkg zöldborsó
- negyed csokor kapor
- 3 vőkanál tejföl


Elkészítés:
A fehérrépát és a sárgarépát megpucolom, kisebb darabokra vágom, és egy nagyobb lábasba teszem. A karalábét is megpucolom, ezt is hozzáadom a gyökérzöldségekhez, és mehet rá a hagyma, aminek csak a szőrös alját vágom le. Felöntöm vízzel, megsózom, dobok bele pár egészborsot, és főzöm egy félórát.
30 perc elteltével hozzáadom a megpucolt és felkockázott krumplit, és míg a krumpli fő elkészítem a gombócokat: hozzáadok a darált húshoz egy tojást, sózom, és elkezdem hozzá adagolni a zsemlemorzsát. Érdemes apránként adagolni, hogy lássuk, mennyit vesz fel a hús. Amikor gyúrható, nem ragadós masszát kapok, akkor jó.
Ha a krumpli félig puha, benedvesítem a kezem, dió-nagyságú gombócokat gyúrok a húsból, beledobom a levesbe, és főzöm tíz percig. Ez idő elteltével beleöntöm a borsót, ezzel is főzöm még 10-15 percet.
Végső simításként ízesítem a levest az apróra vágott kaporral. Utolsó lépésként a tejfölre merek egy-két evőkanállal a forró levesből, elkeverem benne, és ha a tejföl folyós és meleg, hozzáöntöm a leveshez, keverek rajta egyet, és elzárom a lángot. 

Így készült:



Tipp:
Nagyon tartalmas leves, tészta nem is kell hozzá. A kapros-tejfölös lépés nélkül is kifejezetten finom!


Nehézség: könnyű
Idő: kb: másfél óra
Adag: kb. 6-7
Mosogatnivaló: közepes