2015/02/26

Keleti Andrea: Család, ízek, cha-cha-cha


A helyi könyvtárban pillantottam meg Keleti Andrea 2010-ben íródott könyvét. 
A Vacsoracsatában láttam, hogy igen otthonosan mozog a konyhában, úgyhogy kíváncsi voltam a kötetre.



A meglehetősen kis alakú kiadvány 152 oldalon keresztül ad betekintést abba, milyen ételeket szokott tenni Andrea a családja asztalára. 
Az ételek négy különböző fejezetre vannak osztva: reggelikre, főételekre, vendégváró ételekre és süteményekre, édességekre. Minden fejezet elején található hat, a szerző szerint nélkülözhetetlen alapanyag az adott ételtípusokhoz. 





Az ételek leírása kifejezetten egyszerű, és pár sorban azt is megtudjuk, hogy Andrea honnan, kitől tanulta az aktuális receptet, vagy mi a különleges benne, illetve milyen hasznos vitamin található az ételben.

Meglepő, mennyiféle reggelivel lehet kínálni a családot, habár többségük leginkább hétvégére való – lásd ,,Nagyi krumplis lángosa” illetve a „Túrós lepény gyümölcsmártással” mivel nem fél órába telik az elkészítésük. Ennek ellenére bármely más étkezésre nagyon szimpatikusak a reggelire ajánlott receptek.

A levesek és főételek, avagy a ,,Finomat egészségesen” fejezet kifejezetten a házias ízekre megy rá, ugyanakkor nem csak a magyar konyhából ad ízelítőt. Leginkább zöldséges ételeket ajánl, de van szerepe a különböző húsféléknek is. Az egész szakácskönyvet átjárja, hogy ha nem is mániákusan, de a szerző odafigyel arra, hogy egészségesen étkezzen, úgyhogy a töltött paprika is újragondolt, ugyanis a tölteléket rizs helyett zabpehellyel tölti meg. Így is biztosan finom.
A ,,Vendégváró” című fejezetben is található mind zöldség, mind húsféleség, akár ropogtatnivaló, akár főétel formájában. Igazán kívánatos, szemet gyönyörködtető étkek vannak ebben a fejezetben is.


Az utolsó, édességeket ajánló fejezetben sem tudok kifogásolnivalót találni, egyik recept sincs túlgondolva, túldíszítve, és továbbra sem bonyolult a leírásuk.

Ha nagyon kukacoskodni akarnék, nehezményezném, hogy néhány receptnél „tipp”-ként ajánl bizonyos típusú serpenyőt, vagy lábast, illetve bizonyos vendéglátóhelyek logója is szerepel egy-egy recept képén – látszólag ok nélkül.

Sokáig fogalmam nem volt róla, ki az a Keleti Andrea, így csírájában sem tapasztalom magamon, hogy elfogult lennék, de a receptek könnyedsége, stílusa, és egyszerűségük nagyon tetszik. Állítom, hogy egytől-egyig elkészíteném a benne szereplő ételeket, mert nem igényelnek ,,idegen” hozzávalókat. Erre azt kell mondjam, sajnálom, hogy csak könyvtári. 

2015/02/18

Körözött

Hozzávalók: 
- 25 dkg túró
- 12,5 dkg vaj
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- egy kávéskanál őrölt köménymag
- 1 teáskanál pirospaprika
- só

Elkészítés:
A vöröshagymát megpucolom majd apróra vágom. A túrót egy nagyobb tálban darabokra tördelem, hozzáadom a vajat, az összevágott vöröshagymát, és ízesítem a köménymaggal, a pirospaprikával és ízlés szerint sóval.
Botmixerrel (vagy akár turmixgéppel) krémesre turmixolom a körözöttet. Megkóstolom, hogy elég sós-e, ha nem, pótolom.
Tálban letakarva hűtőbe teszem, hogy összeálljanak az ízek, fél, vagy egy nap múlva fogyasztható.

Tipp:
Kenyérre kenve, és sajttal megszórva addig sütve míg a sajt ráolvad nagyon finom, és a leheletünkön sem fog annyira érződni a hagyma.


Nehézség: könnyű
Idő: 10 perc (+ állási idő)
Adag: jó pár szelet kenyérre való
Mosogatnivaló: kevés

2015/02/13

Kocsonya

Hozzávalók:
- 2-3 disznóköröm (még a hentesnél hosszában és keresztben négy részre vágatva)
- annyi tányér víz, ahány tányérnyi kocsonyát szeretnék (ebből a húsmennyiségből 6 tányér kijön + érdemes még egy tányérnyit hozzátenni, ha elpárologna)
- 50-60 dkg (füstölt) disznóhús (tarja vagy comb)
- 3-4 teáskanál só (+ ha az ízlés úgy kívánja)
- fokhagyma - tányéronként két gerezd
- kb. 15 szem egész bors

Elkészítés:
A disznókörmön sajnos óhatatlanul maradnak szőrszálak, ilyenkor le kell borotválni. Ez a kocsonya készítésének legutálatosabb része, de sajnos nem lehet megúszni. Érdemes folyóvíz alatt a mosogatóban csinálni egy eldobható borotvával. 




Ha letisztítottam a körmöt egy nagyobb lábasba teszem, és egészben hozzáteszem a füstölt húst, sózom és hozzáadom a borsszemeket. (Ha fel van vágva a hős, előfőzöm 4 óráig a körmöket, és utána teszem hozzá a húst, az utolsó két órára).  Felöntöm annyi tányér vízzel ahány tányér kocsonyát szeretnék. (Tányér helyett ételhordót is lehet használni, mert kevesebb helyet foglal a hűtőben, és tetővel együtt könnyebb egymásra pakolni helyspórolás céljából.) Ha öt tányér vizet öntöttem hozzá, akkor összesen 2x5 tányérnyi, azaz 10 gerezd tisztított fokhagymát teszek a lébe. Rárakom a fedőt, és alacsony lángon, hogy éppen gyöngyözzön 6 órán át főzöm.

Hat óra után leszűröm a kocsonyát, a körmöket kicsontozom. Némi hús szokott rajta lenni, de előfordul, hogy egy gramm nem sok, annyi nincs rajta, de mindenképp kell hozzá, mert ettől fog összeállni a kocsonya.

A kocsonya levét kihűtöm, a húst akkora csíkokra vágom, amekkorákat szeretnék a tányérokba. Ha kihűlt a kocsonya és összeállt rajta a zsír kanál segítségével leszedem a felszínéről a fehér zsírfoltokat.  Ezután gázra teszem a kocsonya levét és annyira melegítem, hogy folyékony legyen, és el tudom osztani a tányérokban. Megvárom, míg kihűl, és hűtőbe teszem, hogy összeálljon. 
A lehűtés és olvasztás rész akár a következő napra is tehető, mert van, hogy az Istennek nem akar összeállni a zsír, ilyenkor hűtőbe teszem egy éjszakára, azalatt mindenképp összeáll, másnap leszedem, felmelegítem, és akkor osztom szét a tányérokba a levet.

Így készült:


Tipp:
Ahány család annyiféle kocsonya, sokan tesznek bele felvágott főtt tojást vagy akár zöldségeket is.


Nehézség: könnyű
Idő: 6 órát fő, de a konkrét vele töltött idő összességében legfeljebb 1 óra
Adag: 5-6 tányér
Mosogatnivaló: kevés

2015/02/06

Gumicukor Valentin napra

Valójában csak távolról emlékeztet a gumicukorra, mégis kedves meglepetés lehet Valentin napra.

Hozzávalók:
- 2+1 dl víz
- 3 evőkanál málnaszörp
- 6 lap zselatin (10 gramm)

Elkészítés:
2 dl vizet egy kisebb lábasban felmelegítek, elzárom a lángot, és belekeverem a málnaszörpöt. A maradék 1 dl hideg vízbe teszem a zselatint, öt percig ázni hagyom, kicsavarom belőle a vizet és elkeverem a meleg málnaszörpben.
Ezután kanál segítségével egy szíves szilikonformába szedem a szörpöt.


Ez a mennyiség elég ahhoz, hogy egyéb formákkal kísérletezzen az ember, így egy decemberről megmaradt csokis adventi naptár formáiba is szedtem a málnaszörpből.


Picit hagyom hűlni, majd hűtőbe teszem. 1 óra múlva lehet próbálkozni a kivétellel. A legegyszerűbb egy ívelt  végű késsel körbemenni a forma szélén, alányúlni, majd kiemelni őket.


Van némi hibaszázalék, de a formák 95%-a teljes egészében kijött.




Tipp:
Bármilyen léből készíthető, akár gyümölcsléből is, de talán ez a variáció emlékeztet a legjobban a valódi gumicukorra.


Nehézség: könnyű
Idő: 10 perc + állási idő
Adag: 15 szív + egy tálcányi adventi naptár
Mosogatnivaló: kevés

2015/02/01

Becsapós fánk

Azért kapta a ,,becsapós fánk" nevet, mert nem olajban, hanem sütőben sül, ennélfogva valójában becsapós, hisz nem a hagyományos értelemben vett fánk, de a célnak így is kiválóan megfelel.

Hozzávalók:
- 25 dkg liszt
- 2,5 dkg vaj
- 2 teáskanál cukor
- 1,5 dkg élesztő
- 1,5 dl tej
- 1 tojás sárgája
- egy csipet só
- 14-15 teáskanál nem folyós lekvár

Elkészítés:
A tejet langyosra melegítem, belemorzsolom az élesztőt, hozzáadom a két teáskanál cukrot, és meleg helyen felfuttatom 15-20 perc alatt. (Ha tovább marad, az sem baj.)
Egy tálban a lisztet összemorzsolom a vajjal amennyire lehet, hozzáadom a tojás sárgáját, és a felfutott élesztőt. Alaposan összegyúrom a tésztát. Szükség esetén, ha ragad óvatosan addig szórok még hozzá lisztet, míg egyáltalán nem ragad a tészta. Konyharuhával letakarom és nagyjából egy óra alatt a duplájára hagyom kelni.
Ha megkelt, lisztezett felületre borítom, átgyúrom, majd nagyjából 1 centi vastagra nyújtom a tésztát. Közepes méretű pogácsaszaggatóval, vagy ennek híján pohár szájával 14-15 darabot szaggatok a tésztából és sütőpapírra sorakoztatom őket.



Egy kupicás pohár aljával kis mélyedéseket nyomok minden fánk közepébe.



A mélyedésekbe teszek nagyjából egy teáskanálnyi lekvárt. Minél dzsemesebb állagú a lekvár, annál jobb, mert sütés során könnyen szétfolyik.



Ha készen vannak, a sütőt előmelegítem 180 fokra, s míg melegszik addig kelhetnek még picit a fánkok. A tepsit az előmelegített sütőbe teszem, és 15-20 perc alatt készre sütöm a fánkokat.

Így készül: 



Tipp:
Ez a becsapós fánk ideális a mártogatásra, úgyhogy ha van otthon jó kis folyósabb házi baracklekvár istenien lehet bele mártogatni a fánkokat.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 2 és fél óra
Adag: 14-15 db fánk
Mosogatnivaló: közepes


A receptet itt találtam, de szokás szerint átdolgoztam: http://www.nosalty.hu/recept/pihe-puha-fank-sutoben-sutve