2016/06/26

Málnás-kókuszos bonbon

Hozzávalók:
- 120 gramm kókuszzsír + 2 lapos teáskanál
- 120 gramm Holland kakaópor
- 25 dkg kókuszreszelék
- 40 gramm málna + 5 darab málna félbevágva
- 1-2 ek tej
- 3+1 evőkanál juharszirup (feltételezem, hogy a méz is jó bele)
- egy csipet só

Elkészítés:
A kisebb lábasban felteszek vizet forrni.
Egy muffinforma 10 likát kibélelem muffinpapírral. Ha a víz gőzölög, ráteszek egy nagyobb lábast, és ebben a gőzben felolvasztom a kókuszzsírt, beleteszem a kakaóport és a 3 evőkanál juharszirupot, majd összekeverem és addig melegítem, míg folyós, és sima nem lesz.
Egy-egy nem túlcsorduló evőkanállal teszek a folyós kakaókrémből a muffinpapírokba, majd beteszem a formákat fagyasztóba 15 percre. 


Ezalatt elkészítem a tölteléket: A 40 gramm málnát megmosom, tálba teszem, villával összenyomkodom, hozzáöntöm a kókuszreszeléket, megtoldom a 2 teáskanál kókuszzsírral, 1 evőkanál juharsziruppal és egy csipet sóval, majd egy evőkanál tejjel lazítom. Ha még kell tej adok hozzá még egy evőkanállal, és alaposan elkeverem, hogy kenhető állagú legyen.
Ha letelt a fagyasztási idő kiveszem a muffinformát, és mindegyik csokira rákanalazok egy kis teáskanálnyi málnás-kókuszos tölteléket, lehetőleg a csoki kellős közepére. Ha megvagyok rányomok mindegyik tetejére egy félbevágott málnát, és újra a fagyasztóba teszem, ezúttal 5 percre. 


Ha letelik az idő újra felmelegítem a csokit és ismét egy evőkanálnyit rácsorgatok a málna közepére, és hagyom szépen lefolyni. Ha maradnak ki foltok, utópöttyözöm a csokival.
Ha mindegyik kész, újra visszateszem a fagyasztóba, ezúttal 20 percre, majd fogyasztom. Sajnos szobahőrmérsékeleten nem lehet tartani, mert szétolvad, de hűtőben szépen egyben marad, és fagyasztóban is tartható akár hónapokig.

Tipp:
A csoki rész elég komoly ízvilágot hordoz, mivel nem igazán édesíti a juharszirup. Emiatt nem kifejezetten édesség, de nagyon finom, viszont aki úgy érzi nyugodtan keverjen el benne egy-két evőkanál cukrot.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 1 óra
Adag: 10 bonbon
Mosogatnivaló: kevés


A recept innen van. 

2016/06/17

Szalámis sárgadinnyesaláta

Hozzávalók:
- 10 dkg paprikás szalámi, kolbász, vagy chorizo
- 70 gramm rukkola vagy vegyes saláta
- fél sárgadinnye
- 15 dkg mozzarella
- 3 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál balzsamecet
- egy csipet kristálycukor
- egy csipet só
- egy csipet bors

Elkészítés:
A sütőt előmelegítem 200 fokra. Míg melegszik egy tepsit kibélelek sütőpapírral, és szépen sorban egymás mellé rakosgatom a szalámi szeleteket. Ha bemelegszik a sütő 5 percre beteszem a szalámit, majd kiveszem, és hagyom hűlni.
Eközben elkészítem a dresszinget: az olívaolajat, a balzsamecetet, a sót, a borsot, és a cukrot alaposan összekeverem. A hagyományos összekeverésen kívül másik módszer kis üvegbe pakolni a hozzávalókat, rátenni az üveg tetejét, majd alaposan összerázni. A sárgadinnyét félbevágom, kimagozom, levágom a héját, majd felkockázom. A mozzeralláról leöntöm a vizet, ezt is felkockázom. A rukkolával lazán kibélelem egy nagyobb tál alját, erre kerül a felkockázott dinnye, és sajt. A kihűlt szalámit tetszés szerint rátépkedem a salátára, majd mehet rá a dresszing, és tálalom.

Így készül:


Tipp:
Ha jó zsíros a szalámi, a kisült zsírt is érdemes ráönteni a salátára, hogy még finomabb legyen.


Nehézség: könnyű
Idő: 20 perc
Adag: 2
Mosogatnivaló: kevés

2016/06/10

Spenótos pite paradicsommal

Hozzávalók:
- 300 gramm leveles tészta
- 30 dkg friss spenótlevél
- 80 gramm tejföl
- 70 gramm reszelt sajt
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 kávéskanál só
- 2 evőkanál zsemlemorzsa
- 5-6 darab érett koktélparadicsom

Elkészítés:
A sütőt előmelegítem 200 fokra. (Számos recept kezdődik így, akkor is, ha az előkészítés másfél óra, de ebben az esetben tényleg érdemes rögtön begyújtani a sütőt).
A spenótleveleket megmosom, egy nagyobb lábasba teszem, majd vizet forralok, és ráöntöm a spenótra. Leszűröm, ügyelek, hogy alaposan kicsurogjon a víz, picit meg is nyomkodom. Visszaöntöm a lábasba az eddigre már jelentősen kevesebbnek látszó spenótmennyiséget. Elkeverem benne a sót, a tejfölt, az összetört fokhagymagerezdet, majd hozzáreszelem a sajtot, és ezt is elkeverem.
Egy 20 centi átmérőjű kör alakú tortaformát kikenek vajjal, és belisztezem. Lisztezett felületre borítom a tésztát, nagyjából 2 mm vastagra nyújtom (vagy jobb esetben kigörgetem, és alapból ekkora) és belehelyezem a tepsibe. Óvatosan belenyomkodom úgy, hogy ne szakadjon el. Ha megvagyok, levágom a felesleges részt, majd megszurkálom a tésztát.


A megmaradt, levágott tésztából helyes kis leveleket készíthetek díszítésnek.
Ha ezzel megvagyok rászórok két evőkanál zsemlemorzsát, majd ráborítom a spenótos masszát. A koktélparadicsomokat megmosom, félbevágom és random belenyomkodom a spenótos masszába.


Az egészet beteszem a sütőbe és 200 fokon sütöm 30 percig.
Ha kiveszem picit hűlni hagyom, de csak azért, mert ha rögtön szeletelem nem túl dizájnos, de egyébként rögtön fogyasztható.

Tipp:
Az én sütőm továbbra sem hozza a sütőktől elvárható teljesítményt, úgyhogy én picit elősütöttem a tésztát magában.


Nehézség: könnyű
Idő: 20 perc előkészítés + 30 perc sütés
Adag: 2
Mosogatnivaló: kevés

2016/06/03

Epres táska

Hozzávalók:
- 270 gramm leveles tészta
- 1 csomag epres pudingpor
- 5 dl tej
- 2 evőkanál cukor
- 6-7 darab nagyobb eper
- 1 tojás

Elkészítés:
4 dl tejet felteszek melegedni, s a maradék egy deciben elkeverem az epres pudingport és a két evőkanál cukrot. Amint a tej forrásközelben van hozzáöntöm az eperpudingos cukros tejet, és addig kevergetem, míg puding állagú nem lesz. Elzárom, félreteszem hűlni.
Az epreket kicsumázom, megmosom, majd összevágom. Ízlés kérdése a méret, én negyedekre vágtam, széltében ezeket is még félbe, majd elkeverem a pudingban.
A leveles tésztát enyhén lisztezett felületre gurítom (vagy ha tömbben van, akkor kinyújtom). A sütőt előmelegítem 200 fokra. A tésztát hat, vagy nyolc egyforma nagyságú négyzetre vágom. Ha langyos a puding igazságosan elosztom a fele adag tésztán úgy, hogy a peremet szabadon hagyom. Egy tojást felverek, a tészták peremét lekenem vele, majd fogom a tészták másik felét, picit beirdalom középen, betakarom vele a pudingot, és a szélét az alsó tésztához nyomkodom. Villával is rá lehet segíteni. 


Lekenem tojással, majd sütőpapírral bélelt tepsibe teszem őket (érdemes lapátot használni a művelethez, nehogy szétessen) és aranybarnára sütöm. Ez 15-20 perc. Ha készen van kiveszem, és hagyom picit hűlni, majd fogyasztom.

Tipp:
Ha eperízű puding pont nincs otthon, vaníliással is nagyon finom.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 45 perc (mindenestül)
Adag: 3-4 (attól függ, 6 vagy nyolc négyzetet vágok)

Mosogatnivaló: közepes