2016/05/02

Rákóczi túrós

Ugyan a Rákóczi túróst általában sütemény formában szokták készíteni, nem tortaformában, nekem most születésnapra kellett, úgyhogy bepróbálkoztam a tortaformával, s így is isteni! A receptben szereplő adagok egy 25 cm-es tortaformához íródtak. 



Hozzávalók:
A tésztához:
- 12.5 dkg liszt
- 6 dkg vaj
- 1 tojás sárgája
- 3 dkg porcukor
- 5 dkg tejföl
- 1 csapott teáskanál sütőpor
- fél zacskó vaníliás cukor
- egy csipet só
A krémhez:
- 25 dkg túró
- 7.5 dkg porcukor
- 2 tojás sárgája
- 10 dkg tejföl
- 1 szikkadt zsemle (én egy szelet toast kenyeret használtam)
- 2.5 dkg darált keksz, vagy zsemlemorzsa
- 1 tojás fehérje
A tetejére:
- 3 tojás fehérje (volt, hogy kettő is elég volt, de volt, hogy nem, úgyhogy a biztonság kedvéért legyen 3)
- porcukor
- baracklekvár

Elkészítés:
A tészta hozzávalóit összedolgozom, ha kell még teszek hozzá egy kis lisztet, hogy ne ragadjon. Folpackba csomagolom, és egy órára hűtőbe teszem. Egy óra elteltével a sütőt 180 fokra kapcsolom, a tésztát lisztezett munkalapra borítom, és nagyjából fél centi vastagra nyújtom. A tortaformát kikenem vajjal, picit belisztezem, majd a nyújtófára feltekerve óvatosan beleemelem a formába. Belenyomkodom, a maradék tésztával szépen kipótolom a szélét.



Késsel, vagy villával megszurkálom egy picit a tésztát, majd a sütőbe teszem, és nagyjából 10 perc alatt aranybarnára sütöm.



Miközben készül a tészta, nekiállok a krémnek is. A túrót picit összetöröm, hozzákeverem a porcukort, a 2 tojás sárgáját, a 10 dkg tejfölt, továbbá a héjától megszabadított és felkockázott zsemlét (vagy kenyeret). Az egy tojás fehérjét felverem habbá, és beleforgatom a túrós krémbe. 



Ha megvan ráöntöm a krémet a már elősütött tésztára, szépen elegyengetem, majd visszateszem a sütőbe, és a túrós krémet is megsütöm nagyjából 15 perc alatt. (Érdemes azért nézni 10 percnél, nehogy túlsüljön!)



Ha megvan a túrós része is, felverem a három tojás fehérjét jó keményre, majd habzsákba töltöm, és keresztben mintákat nyomok belőle a túrós rétegre. Mielőtt megkezdem a habzsákból nyomást mindenképp teszek egy próbanyomást a tojásfehérjés tálba, hogy az összes levegőt ki tudja köpni. Ha távozott a levegő szépen nekiállok megcsinálni a mintát. Én a habzsák csillagos végét használtam, de nem igazán látszott rajta.



Ha ez megvan megszórom némi porcukorral a tortát, hogy szépen rásüljön a mintára, majd újabb 10 percre rakom vissza as ütőbe, hogy szépen kiszárítsa a habjaimat a sütő. Nem baj, ha picit ez is megbarnul. Ha kész van kiveszem, és habzsákkal (vagy akár kiskanállal) lekvárt töltök a kimaradt mélyedésekbe.
Amint szobahőmérsékletűre hűlt rögtön szeletelhető.

Tipp:
A habot sokkal szebben is meg lehet csinálni, sajnos nekem minden ilyen habos dolog kicsit másképp néz ki, mert az itteni tojást egyszerűen nem lehet olyan jól felverni, mint az otthonit, bárhogy próbálkozom vele.


Nehézség: nehéz
Idő: kb. 3 óra mindennel együtt
Adag: 8 szelet torta
Mosogatnivaló: sok

A receptet ebben a videóban láttam: https://www.youtube.com/watch?v=q8IxuKnXJDg

No comments:

Post a Comment