2014/07/24

Gasztroélmény: Daikichi - japán étterem

Volt bennem némi félelem, mielőtt beléptem a Daikichibe, a Mészáros utcai japán étterembe. Mi lesz ott, tényleg nyers lesz-e az étel, lehet-e ott benn orrot fújni… Hamar kiderült, hogy aggodalmaim teljesen alaptalanok voltak; eddigi étteremteszt helyszínről ilyen elégedetten még nem távoztam.

Az étkészlet is megér pár sort. Az asztalon négy-négy kistányér volt elhelyezve, és egy-egy pár pálcika minden vendégnek. A kés-villa-kanál triumvirátus használatára nincs lehetőség, így aki nem rendelkezik gyakorlattal, annak meggyűlik a baja az étkezéssel.
A kistányérok egyik fajtája barna, míg a másik mintás. A barna kistányérok a szószoknak, a fehérek a főételeknek szolgálnak edényül.



Arra számítottam, hogy mint a hagyományos éttermekben, itt is rendelhető előétel, főétel, és esetleg desszert. Hamar kiderült, hogy tévedtem. A japánoknál – illetőleg ebben az étteremben – minden fogást egyszerre hoznak ki, a levest/előételt és a főételt is, és úgy variálja az ember, ahogy akarja. Desszert a japán éttermekben nem igazán van. Igazából nem is hiányzott.
A leves a miso leves volt. Póréhagymából, és tofuból készült, jó néhány fűszer felhasználásával. Teljesen új, ismeretlen ízeket éreztem, de egyszerűen hibátlan volt.

Miso leves

Ehhez, vagy magában csipegetnivalónak lehetett fogyasztani az ún. ikaage-ből, ami gyakorlatilag egyfajta tintahal chips. Ugyan nem mondanám magam a ,,tengeri herkentyűk” rajongójának, nem tudtam volna megnevezni, hogy mit eszem, csak azt, hogy igen ízletes.

Ikaage

Szintén az előételek csapatát erősítette a gyoza mely tésztába csavart fűszerezett darált marhahús, egyfajta húsos rétes. Megint csak eddig ismeretlen ízekkel találkoztam, csak jót tudok róla szólni. Ebből étkezés után, elvitelre is lehetett venni egy adagot.

 Gyoza

Volt egy ,,zsákbamacska tál” is, ami angolosan a mix fry névre hallgatott, ahol is némi zöldséggel körítve különböző rántott dolgokat tálaltak. Lehetett ez répa, hagyma, vagy akár karaj.

Mix fry

Lehetőségem volt enni a shigure-don -ból, ami fűszerezett főtt rizs, mangalica hússal. Ki gondolta, hogy ebből ilyet lehet kihozni…

Shigure-don

Összességében számomra ájulat volt mind a hagyományok megtartása – kistányérok, pálcika – mind az ételek, hihetetlenül ízletesek voltak egytől-egyig. Feltétlenül javaslom, hogy aki nyitott az újdonságra és a különböző konyhákra, az próbálja ki!

Kiszolgálás: 5/5
Étel: 5/5
Árak: kicsit húzós, de maximálisan megéri

2014/07/20

Sárgabarack lekvár

Hozzávalók:
- 4200 gramm sárgabarack (tisztán, mag/héj nélkül, úgyhogy marad nagyjából 4 kg)
- 1 Dr Oetker dzsemfix szuper
- 56 dkg kristálycukor
- szalicil
- 5 darab 7,5 dl-es befőttes üveg

Elkészítés:
A barackokat leforrázom, és megpucolom őket, eltávolítom a magjukat. A tiszta barackot egy nagyobb lábasban botmixerrel összeturmixolom, és fél óráig alacsony lángon néha megkeverve főzöm. Sajnos képes nagyon durrogni, úgyhogy a közelben kell maradni, és ténylegesen megkeverni néha.
Miközben fő, a befőttes üevegekbe teszek egy-egy késhegynyi szalicilt, és forró vízzel kiöblítem őket. (Aki még biztosabban akar sterilizálni, tepsiben vizet forralhat, beleállíthatja az üvegeket, és így öntheti majd a lekvárt hogy az üvegek a forró vízben állnak. De a szaliciles mosásnak is elégnek kéne lennie.)
A cukrot elkeverem a dzsemfix porral, és ha letelt a fél óra főzés, a lekvárhoz öntöm a cukros fixet, és forralásig kevergetem, majd továbbra is kevergetve főzöm még 2-3 percig. Habár a dzsemfixre nem ez van írva, hogy el kell keverni a cukorban, de a tapasztalat szerint ezzel a módszerrel nem lesz darabos a lekvár az állás során.
A lekvárt a legkisebb lángon forrásponton tartom a 2-3 perc főzés után is, eközben és egy-egy merőkanállal teszek az üvegekbe - így tartva a fokozatosságot, és nem fog szétdurranni az üveg.
Ha megtelnek az üvegek, mindegyik tetejére szórok egy késhegynyi szalicilt, és jó szorosan rájuk tekerem a tetejüket. Az előre bekészített paplanba szorosan egymás mellé teszem őket, és jól betakargatom (dunsztolom). 
24 órával később megnézem, ha kihűlt, akkor fogyasztható. Felbontás után hűtőben tárolandó.

Tipp:
Ez a picit folyósabb változat. Aki sűrűbben, kenhetőbben szereti, a hámozás után szűrje le a barackot, hagyjon időt, hogy lecsöpögjön róla lé, és ezután álljon neki főzni.


Nehézség: könnyű
Idő: a hámozást leszámítva kb. 40 perc + 24 óra dunsztidő
Adag: 5 darab 7,5 dl-es üveg
Mosogatnivaló: közepes

2014/07/12

Meggylikőr




Hozzávalók:
- 1,5 kg meggy (vagy fél liter tiszta meggylé)
- 2 dl szesz (gyógyszertári, vagy vodka, pálinka)
- kb. 10 dkg cukor

Elkészítés:

A meggyet kimagozom, összeturmixolom, és apró szövésű szitába öntöm. A szita alá edényt teszek, s hagyom állni egy napig. Ezalatt a meggy kiereszti a levét. Nagyjából fél liter lesz belőle.
A léhez hozzáöntöm az alkoholt, és elkeverem benne a 10 dkg cukrot. A cukor mennyisége a meggy savanyúságától függ, de a 10 dkg a minimum, ami kell bele. Innentől lehet kóstolgatni, és az ízléshez igazítani.
Ha elérem az ideális ízt, üvegbe töltöm. Mivel az alkohol tartósítja, nem szükséges hűtőben tűrolni.

Tipp:
Az üveg, vagy pohár aljára érdemes pár szem meggyet dobni, s miután átitatódik a likőrrel, a kellemes bukéval együtt fogyasztani.


Nehézség: könnyű
Idő: 24 óra állás + magozás+ 5 perc
Adag: 7 dl

2014/07/04

Gazpacho

Igazi nyári leves a meleg napokra. Annak ajánlom, aki szereti a nyers zöldségeket.

Hozzávalók:
- 6-8 paradicsom
- 1 kígyóuborka
- 2 paprika
- 1 fej vöröshagyma
- 1 póréhagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 3 evőkanál olívaolaj
- só
- bors
- egy szelet szikkadt kenyér, vagy egy zsemle
- egy szelet pirított kenyér

Elkészítés:
A paradicsomokat egy lábasba teszem, és forró vizet öntök rá. Pár percet a vízben hagyom, leöntöm róla a vizet, és könnyűszerrel lehúzom a héját. Gerezdekre vágom a paradicsomot (én a zöld ,,csumáját" is ki szoktam szedni) és egy keverőtálba öntöm a kifolyt levével együtt.
A kígyóuborkát és a paprikát is kisebb darabokra vágom, és hozzáöntöm a paradicsomhoz. Így teszek a hagymákkal és a fokhagymával is, ezt is a tálba öntöm. Ha megvannak a zöldségek, sózom, és ízlés szerint borsozom őket, s a szikkadt kenyeret hozzámorzsolom, összeforgatom, és állni hagyom. 
5-10 perc állás után botmixerrel addig tördelem a zöldségeket, míg folyékony állagú narancssárgás krémet kapok. Turmixolás közben fokozatosan hozzáöntöm az olívaolajat.
Ha kész, hűtőbe teszem, és hidegen fogyasztom. Tálaláskor pirított kenyeret készítek hozzá.

Tipp: 
Ecettel is lehet ízesíteni, ha valakinek az hiányzik, továbbá a paradicsom kivételével minden zöldségből félre lehet tenni levesbetétnek.


Nehézség: könnyű
Idő: 20 perc + hűtési idő
Adag: 4 tányér
Mosogatnivaló: kevés


Az eredeti recept innen származik: http://divany.hu/alapkonyha/2013/07/10/gazpacho_hideg_leves_forro_napokra/