2017/01/25

Bounty kehely

Hozzávalók:
- 5 evőkanál kókuszreszelék
- 4 dl tej
- 1 dl főzőtejszín
- 2-3 evőkanál cukor
- 1 tasak vaníliáscukor
- 4-5 evőkanál búzadara
- 1 tábla csokoládé (ét-vagy tej)
- egy marék mandulaforgács
- egy csipet só

Elkészítés:
Egy lábasban vizet felteszek melegedni. Egy másik lábasban a tejet és a tejszínt felteszem egy lábasban melegedni. Míg melegszik, hozzáöntöm a kókuszreszeléket, a vaníliáscukrot, és a cukrot, majd forrás közelében beleöntöm a búzadarát, és addig keverem, míg be nem sűrűsödik, ez 2-3 perc. (4 evőkanál búzadarával kellemesen folyós lesz, öttel már picit keményebb). Ha megvan, fedővel letakarom, és hagyom így, a párában hűlni.
A másik lábasban eddigre remélhetőleg felforrt a víz, úgyhogy ráteszek egy másik lábast, bele a kockákra tört csokit, és a gőz felett kevergetve megolvasztom. Míg ez történik, egy serpenyőben, zsiradék nélkül felteszem pirulni a mandulaforgácsokat, amin néha rázok egyet.
Fél szememet a mandulaforgácson tartva a kókuszkrémet poharakba szedem, rácsurgatok a csokiból, és a tetejére szórom a finoman megpirongatott mandulát.
Hidegen és melegen egyaránt fogyasztható, langyosan a legjobb.



Tipp:
Ha a csokikrémet kicsit folyósabbra akarom csinálni, teszek hozzá egy evőkanál vizet, így könnyebb rácsorgatni a krémre.


Nehézség: könnyű
Idő: 10 perc
Adag: 2 nagy
Mosogatnivaló: sok


A recept innen van: http://www.nosalty.hu/recept/bounty-kehely

2017/01/14

Somlói galuska

Sosem ettem még somlói galuskát, sokáig azt hittem, hogy egy húsétel, mert mi másban lenne galuska (na jó, talán levesben). Rengeteg receptet találtam az Interneten, volt ami tetszett egy-egy receptből, volt, ami nem, így nagyjából három leírásból és a saját kútfőmből ez született meg. Biztosan somlói, és biztosan nagyon finom! 

Hozzávalók:
A piskótához:
- 6 tojás
- 175 gramm porcukor
- 175 gramm liszt
- 1 narancs reszelt héja
- egy teáskanál sütőpor
- egy csipet só
Az alapöntethez:
- 65 gramm cukor
- 0,8 dl víz
- 0,3 dl rum
- 1 kk vaníliaaroma
- fél narancs leve – nekem 50 ml volt
A vaníliakrémhez:
- 4 tojás sárgája
- 10 dkg cukor
- 5 dl tej
- 1 evőkanál liszt
- 2 tasak vaníliás cukor
A csokis öntethez:
- 3 dl víz
- 6 dkg cukrozatlan kakaópor
- 5 dkg étcsokoládé
- 10 dkg cukor
- 0.5 dl rum
Egyebek:
- egy marék dió
- 3 evőkanál sárgabarack lekvár
- tejszínhab
- csokiszirup

Elkészítés:
Először elkészítem a tésztát. A sütőt 180 fokra melegítem. A tojásokat egy-egy nagyobb tálba szétválasztom. A sárgájákat összekeverem a porcukorral, hozzáöntöm a lisztet és a sütőport, és belereszelem a narancs héját. A fehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verem, majd fokozatosan és óvatosan, a tál oldalán haladva, körkörös mozdulatokkal beledolgozom a lisztes tojássárgájás-cukros tésztakezdeménybe. Ha teljesen elkeveredett a liszt, a tésztát sütőpapírral bélelt, vagy vajjal kent, liszttel beszórt tepsibe öntöm, és 20-25 perc alatt készre sütöm. Nagyjából akkora tepsi kell, hogy 1 centi vastag legyen a nyers tészta. Érdemes villát beleszúrni a sütés vége felé, ha nem marad rajta tészta, akkor már jók vagyunk. Ha kész a tészta kiveszem, és hagyom hűlni.
Míg sül/hűl a tészta, elkészítem az alapöntetet. Egy kisebb lábasban gázra teszem a vizet és a cukrot, majd addig kevergetem, míg a cukor el nem olvad. Hozzáöntöm a narancslevet is, melegítem további 1-2 percig, majd elzárom, és a rummal és a vaníliaaromával ízesítem. Lehúzom a tűzről, és hagyom állni.
A vaníliás krémhez elválasztom négy tojás fehérjét a sárgájától, majd egy lábasban a sárgáját kikeverem a cukorral, és a liszttel. Fokozatosan felöntöm forró tejjel, és kevergetve addig főzöm, míg nagyjából puding sűrűségű nem lesz (talán kicsit hígabb). Ha kész, elkeverem benne a vaníliás cukrot, majd leveszem a tűzről.
A csokis öntethez összeöntöm a hozzávalókat – az étcsokit kockákra tördelve – és összefőzöm. Rummal ízesítem picit ezt is, majd ezalatt is elzárom a gázt. Ennek nem kell krémesnek lennie, folyjon csak!
Most jön az összerakás!

A kihűlt piskótának levágom a szélét (nem muszáj, de én levágtam) és 2-2 centis kockákra vágom őket. Fogom a felét, és egy nagyobb tálba teszem. Nekem ez egy 30 x 21 x 6,5-ös tál volt, pont belefért minden.


Ráöntöm a rumos-narancsos löttyöm felét, erre rászórom a durvára vágott diót, és erre jön rá az egész vaníliakrém. 


A vaníliakrémes rétegre jön az összevágott piskóta maradéka, ezeket is szépen elrendezem, és lekenem a baracklekvárral. Nem kell sok, elég ha csak ippeg van rajta.


Erre jön rá a csokiöntet, amennyire lehet egyenletesen eloszlatom úgy, hogy minden egyes piskótadarab becsokizódjon.
Ha kihűlt, fóliával letakarom, és egy éjszakára hűtőbe teszem. Másnap tejszínhabbal és esetleg csokisziruppal tálalom.


Tipp:
A hagyományos receptben van mazsola, aki szereti, a dióval együtt szórjon a narancsos-rumos főzetre egy kis rumba áztatott mazsolát.


Nehézség: közepes
Idő: legalább 2 óra
Adag: 6-8
Mosogatnivaló: sok

2017/01/06

Zelleres körtesaláta feta sajttal

Az alábbi verzió akár egy könnyű főételnek is kifogástalan, hisz meleg, de ha sima salátát szeretnénk, akkor a serpenyős részt úgy, ahogy van ki lehet hagyni, s a hozzávalókat csak összekeverni.

Hozzávalók:
- 3 szár angol zeller
- 3 közepes érett, lédús körte
- 100 gramm feta sajt
- 1 marék dió
- 1 evőkanál olívaolaj

Elkészítés:
A diót kisebb darabokra vágom, és üres serpenyőben ropogósra pirítom, alacsony lángon. Míg pirul, megtisztítom a zellert, és nagyon vékonyra, úgy 2 mm-es ,,karikákra” vágom. Ha kész a dió, porcelán tálba öntöm, hadd hűljön, kitörlöm egy konyhai törlőkendővel a serpenyőt, majd felhevítek a serpenyőben egy evőkanál olívaolajat, ráöntöm a zellert, és fedő alatt elkezdem párolni. Míg párolódik meghámozom a körtéket, felkockázom őket, és további 3 percre hozzáteszem a zellerhez. Ezalatt kockákra vágom a fetasajtot, majd összeállítom a salátámat: a zelleres körtét tálba öntöm, hozzákeverem a diót, rászórom a sajtot, majd fogyasztom.

Tipp:
Egy kevés rokfort sajtot is rá lehet morzsolni, az ízeket fokozandó, de ezzel tényleg vigyázni kell, nehogy túlzásba vigyük.


Nehézség: könnyű
Idő: 20 perc
Adag: 1 elég nagy
Mosogatnivaló: kevés

2017/01/04

Káposztás táska

Hozzávalók:
A töltelékhez:
- 300 gramm káposzta
- 1 csapott evőkanál cukor
- 2 evőkanál olaj
- só
A tésztához:
- 230 gramm liszt
- 125 gramm margarin
- 1 kávéskanál só
- 50 gramm tejföl
- 1 kávéskanál cukor
- 125 gramm élesztő (friss, vagy szárított is jó)
- 1 tojás sárgája + 1 tojás a kenéshez

Elkészítés:
Először a káposztát készítem el, mert ez tart a legtovább. Nagy lyukú reszelőn lereszelem a káposztát. A cukrot az olajon felhevítem, rádobom a káposztát, ízlés szerint sózom, és megpárolom. Ez jó másfél óra. Érdemes alacsony lángon tartani, és gyakran ránézni, mert képes leégni. Pici vizet is adtam hozzá, de tényleg nem kell sokat, mert feltétlenül el kell forrnia a víznek. Másfél óra után már puhának kell lennie a káposztának, ha puha, elzárom, és hagyom kihűlni. Érdemes langyosan kóstolgatni, hogy elég sós-e, ha nem, pótolom a sót. (Ha valamilyen oknál fogva mégis túl nedves lenne, egy evőkanál liszttel keverem el).
A tésztához elmorzsolom a lisztet a margarinnal és a sóval. A tejfölt langyosra melegítem, elkeverem benne a cukrot, az élesztőt, és a tojás sárgáját, majd összegyúrom a lisztes margarinnal. Lisztezett munkalapon átdolgozom, ha még szív fel lisztet adok neki egy keveset. Kb. 3 mm vastagra nyújtom a tésztát, és 8-10 centi átmérőjű korongokat szaggatok belőle.


Minden korong közepére teszek egy-egy teáskanálnyi káposztát.


Szétválasztok egy tojást, a fehérjével körbekenem a korongok szélét, félbehajtom őket, majd az ujjammal összenyomkodom a tésztát. Próbálkoztam villával is, de az ujjas megoldás jobbnak bizonyult. Ha megvannak a táskáim, dupla sütőpapírral bélelt tepsibe pakolom őket.


Konyharuhával letakarom a táskákat, és fél órát kelni hagyom. Ha ez megvan, a sütőt 180 fokra kapcsolom, lekenem a táskáimat a tojás sárgájával, majd villával beszurkálom őket, és 25-30 perc alatt készre sütöm. Kiveszem, és a tepsiben hagyom kihűlni a süteményt. Dobozban tartva napokig jó állagú, finom marad.

Tipp:
Én újragyúrtam és nyújtottam a tésztát annyiszor ahányszor lehetett, így nem maradt semmi, de ha marad nyesedék, újranyújtás után hosszában stanglikra lehet vágni, lekenni tojással, megszórni sajttal, szezámmaggal, lenmaggal, mákkal, vagy köménymaggal, és ugyanúgy megsütni.


Nehézség: közepes
Idő: kb. 2,5 óra (de ebből úgy egy óra a tényleges munka)
Adag: 18-20 darab táska
Mosogatnivaló: közepes


A receptet Lajos Mari oldalán találtam, ő valamivel több lisztet ír bele, és a káposztát is máshogy ízesíti.