2016/05/27

Gyereknapi ropogós

Állati jól formázható, finom tésztával állunk szemben. A formáknak majdhogynem csak a képzelet szab határt. Az én képzeletem hirtelen erre volt képes, de fogok még kísérletezni vele.

Hozzávalók:
- 30 dkg finomliszt
- 250 vaj
- 6 evőkanál víz
- 1 evőkanál ecet
- 1 teáskanál só
- 8 dkg sajt (trappista a legegyszerűbb)
- 1 tojás
- nagyszemű só
- tökmag
- darálatlan mák
- lenmag
- esetleg chilipehely 

Elkészítés:

Elkészítem a tésztát: a lisztet összegyúrom a szobahőmérsékletű vajjal, majd hozzáadom a vizet, az ecetet, a sót, és a reszelt sajtot, s ezekkel is jól összegyúrom. Folpackba csomagolva hűtőbe teszem, s egy éjszakán át bent hagyom. Másnap kiveszem, 10-20 percet hagyom szobahőmérsékleten akklimatizálódni egy kicsit. 
Lisztezett felületen nagyjából 8 mm vastagra nyújtom a tésztát, és nekiállok a formáknak.

Elsőnkét egy cicával indítok. Egy pohárral kiszaggatok egy nagyobb kört, lekenem tojással, majd két kisebb kört szaggatok rá. A fül formáját késsel vágom ki, és tojással illesztem, majd odanyomkodom a fejhez. Az egészet lekenem tojással, és magokkal alakítom ki a fizimiskát: a tökmagok a szemek, a lenmag az orr, a mák pedig a kis pöttyök a pofin.


Ezután kutyával próbálkoztam, hogy legyen játszótársa a macskának. A fejet és a pofit ugyanúgy oldom meg, mint a macskánál, és a fület is magam szabom, természetesen más alakút. A kutyának nyelv is dukál, ezt chilipehellyel raktam ki, amit nem feltétlenül tolerál minden gyerek, de tálalásnál akár ketchuppel is le lehet kenni. A szem és az orr itt is tök-és lenmag.


Elkészítettem még minden rajzfilmfigura alfáját és omegáját, Mickey egeret. Őhozzá is egy nagyobb kör és két kisebb kellett. Itt is tojással ragasztok, és nyomkodok úgy, hogy a jellegzetes fejformát megőrizzem. Végig kirakom tökmaggal, ő a legfinomabb mind közül!


Fontos, hogy mielőtt elkezdtem rápakolni a magokat mindig lekenem tojással!

Nekem ennyire futotta most, de a tésztából még bőven lehet kísérletezni, 12-14 ekkora fejecskéhez biztosan elég.

180 fokra előmelegített sütőbe teszem, és 15-20 perc alatt aranybarnára sütöm őket.

Tipp: 
Érdemes a sütőpapírral lefedett tepsiben nekiállni dolgozni velük, utána nem mozdítanám, nehogy szétessenek.


Nehézség: könnyű, csak macerás
Idő: attól függ, 1-másfél óra
Adag: 12-14 ekkora ,,figura"
Mosogatnivaló: közepes

2016/05/17

Epres spenótsaláta mákos dresszinggel

Meredeknek tűnhet az eper és spenót párosa, de egyáltalán nem az. Nem is gondolná az ember, mennyire passzolnak egymáshoz az ízek.

Hozzávalók:
- 70 gramm spenót
- 13 dkg eper
- 2 evőkanál mandulapehely
- 40 gramm kék sajt
- egy negyed (vagy fél) lilahagyma
- 3 evőkanál olívaolaj 
- 1 evőkanál borecet
- 1 evőkanál méz
- só
- bors
- 1 teáskanál darálatlan mák

Elkészítés:
A két evőkanál mandulapelyhet egy serpenyőben alacsony lángon felteszem melegedni.
Egy nagyobb tálba kimérem a spenótot. Az epreket megmosom, megszabadítom a csumájától, hosszában félbevágom őket, és rádobom a spenótra. Rámorzsolom a kék sajtot a salátára, a hagymát vékonyra vágom, és ezt is rászórom, majd összekeverem. Eközben ügyelek a mandulára, néha megforgatom picit.
A kisebb tányérban elkészítem a dresszinget: az olívaolajat, a borecetet és a mézet összekeverem, ízesítem pici sóval és borssal, majd a mákot is hozzáadom. Ezzel is elkeverem picit, és ráöntöm a salátára. A tetejére szórom az eddigre megpirult mandulát, és rögtön fogyasztom.

Tipp:
Ha a lilahagyma nagyon erős, az egész műveletet azzal kezdem, hogy vékonyan felcsíkozom a hagymát, és leszórom sóval, hogy amíg készül a saláta többi része addig a só enyhítse kicsit.


Nehézség: könnyű
Idő: 15 perc
Adag: 1 nagy
Mosogatnivaló: kevés

2016/05/02

Rákóczi túrós

Ugyan a Rákóczi túróst általában sütemény formában szokták készíteni, nem tortaformában, nekem most születésnapra kellett, úgyhogy bepróbálkoztam a tortaformával, s így is isteni! A receptben szereplő adagok egy 25 cm-es tortaformához íródtak. 



Hozzávalók:
A tésztához:
- 12.5 dkg liszt
- 6 dkg vaj
- 1 tojás sárgája
- 3 dkg porcukor
- 5 dkg tejföl
- 1 csapott teáskanál sütőpor
- fél zacskó vaníliás cukor
- egy csipet só
A krémhez:
- 25 dkg túró
- 7.5 dkg porcukor
- 2 tojás sárgája
- 10 dkg tejföl
- 1 szikkadt zsemle (én egy szelet toast kenyeret használtam)
- 2.5 dkg darált keksz, vagy zsemlemorzsa
- 1 tojás fehérje
A tetejére:
- 3 tojás fehérje (volt, hogy kettő is elég volt, de volt, hogy nem, úgyhogy a biztonság kedvéért legyen 3)
- porcukor
- baracklekvár

Elkészítés:
A tészta hozzávalóit összedolgozom, ha kell még teszek hozzá egy kis lisztet, hogy ne ragadjon. Folpackba csomagolom, és egy órára hűtőbe teszem. Egy óra elteltével a sütőt 180 fokra kapcsolom, a tésztát lisztezett munkalapra borítom, és nagyjából fél centi vastagra nyújtom. A tortaformát kikenem vajjal, picit belisztezem, majd a nyújtófára feltekerve óvatosan beleemelem a formába. Belenyomkodom, a maradék tésztával szépen kipótolom a szélét.



Késsel, vagy villával megszurkálom egy picit a tésztát, majd a sütőbe teszem, és nagyjából 10 perc alatt aranybarnára sütöm.



Miközben készül a tészta, nekiállok a krémnek is. A túrót picit összetöröm, hozzákeverem a porcukort, a 2 tojás sárgáját, a 10 dkg tejfölt, továbbá a héjától megszabadított és felkockázott zsemlét (vagy kenyeret). Az egy tojás fehérjét felverem habbá, és beleforgatom a túrós krémbe. 



Ha megvan ráöntöm a krémet a már elősütött tésztára, szépen elegyengetem, majd visszateszem a sütőbe, és a túrós krémet is megsütöm nagyjából 15 perc alatt. (Érdemes azért nézni 10 percnél, nehogy túlsüljön!)



Ha megvan a túrós része is, felverem a három tojás fehérjét jó keményre, majd habzsákba töltöm, és keresztben mintákat nyomok belőle a túrós rétegre. Mielőtt megkezdem a habzsákból nyomást mindenképp teszek egy próbanyomást a tojásfehérjés tálba, hogy az összes levegőt ki tudja köpni. Ha távozott a levegő szépen nekiállok megcsinálni a mintát. Én a habzsák csillagos végét használtam, de nem igazán látszott rajta.



Ha ez megvan megszórom némi porcukorral a tortát, hogy szépen rásüljön a mintára, majd újabb 10 percre rakom vissza as ütőbe, hogy szépen kiszárítsa a habjaimat a sütő. Nem baj, ha picit ez is megbarnul. Ha kész van kiveszem, és habzsákkal (vagy akár kiskanállal) lekvárt töltök a kimaradt mélyedésekbe.
Amint szobahőmérsékletűre hűlt rögtön szeletelhető.

Tipp:
A habot sokkal szebben is meg lehet csinálni, sajnos nekem minden ilyen habos dolog kicsit másképp néz ki, mert az itteni tojást egyszerűen nem lehet olyan jól felverni, mint az otthonit, bárhogy próbálkozom vele.


Nehézség: nehéz
Idő: kb. 3 óra mindennel együtt
Adag: 8 szelet torta
Mosogatnivaló: sok

A receptet ebben a videóban láttam: https://www.youtube.com/watch?v=q8IxuKnXJDg