2015/05/30

Rokfortos-körtés-diós tészta

Hozzávalók:
- 1 teáskanál őrölt zsálya (vagy 3-4 zsályalevél)
- 20 g vaj
- 1 nagyobb, nem kőkemény körte
- 2 szál szárzeller
- 80 g dió
- 1 dl tej
- 150 g rokfort sajt (vagy márványsajt)
- 400 gramm tészta (orsó, vagy penne, akár színes tésztát is lehet használni)
- só

Elkészítés:
A körtét megmosom, meghámozom, összevágom majd felkockázom. A zellerszárakat megtisztítom, és vékonyan felkarikázom. Egy közepes méretű lábasban vagy serpenyőben felhevítem a vajat, 1 percig pirongatom rajta a zsályát, majd hozzáadom a felvágott körtét és zellert. Jól elkeverem és 10-15 percig fedő alatt párolom.
A tésztához sós vizet kezdek forralni, s ha felforr beleöntöm a tésztát, és puhára főzöm.
A diót kisebb darabokra vágom, és üres serpenyőben megpirítom nagyjából 5 perc alatt. Ha készen van a dió tálba csúsztatom, és hagyom hűlni.
Egy kisebb lábasban felmelegítem a tejet, belemorzsolom a sajtot, és kevergetve addig hevítem míg el nem olvad a sajt a tejben.
Ha minden elkészült leszűröm a tésztát, visszaöntöm a lábasba, hozzákeverem a körtés zellert majd a sajtmártást, és végül a diót. 

Tipp:
Szedés után egy picit tejszínnel érdemes elkeverni tányéron belül, hogy kellemesen krémes legyen, ne száraz.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. 30 perc
Adag: 4-5
Mosogatnivaló: erős közepes


A recept Lajos Mari oldaláról van: http://www.lajosmari.hu/recept/778/rokfortos-kortes--dios-penne

2015/05/24

Hamburger

Hozzávalók:
A zsemlékhez:
- 37.5 dkg liszt
- fél teáskanál só
- 35 g cukor
- 20 g élesztő
- 25 g puha vaj
- 225 g natúr joghurt
- 2 tojás (egy a tésztába, egy a tetejére)
- szezámmag
A "töltelékhez":
- 500 dkg darált sertéshús
- 3+2 evőkanál olívaolaj
- só
- bors
- salátalevél 
- sajt
- ketchup
- majonéz

Elkészítés:
A zsemlék hozzávalóit egy tálba teszem és alaposan összedolgozom. Igény szerint még adok hozzá lisztet, akkor jó, ha elválik a kezemtől és az edény falától. Ha jónak ítélem pici lisztet szórok a tészta tetejére, letakarom, és meleg helyen egy órán át kelesztem.
Egy óra elteltével lisztezett munkalapra borítom a tésztát, picit átgyúrom, hogy a tészta egyenletes legyen, majd 4 egyenlő részre osztom. Mind a négy részből próbálok zsemlét, "bucit" formázni.



Ha készen vannak a zsemlék, 180 fokra előmelegítem a sütőt. Míg melegszik, sütőpapírral bélelt tepsibe teszem a zsemléket, felverek egy tojást, és alaposan lekenem vele a bucikat. Ha megvan a kenés, ízlés szerint szezámmaggal szórom meg a zsömléket.


Ha előmelegedett a sütő berakom a zsemléimet, és 15 percig sütöm őket. 15 perc elteltével kiveszem és hagyom őket hűlni.

Míg hűlnek a a zsemlék elkészítem a húspogácsát.
A darált húst 3 evőkanál olajjal alaposan összedolgozom, négy egyenlő részre osztom, és elkezdem formázni. Rá kell érezni a pogácsa formára, a legegyszerűbb, ha fogok egy darabot, kilapítom, és körkörös mozdulatokkal lapítom felülről, és kerekítem oldalról.


Ha készen vannak a pogácsák, mint egy szelet húsnak mindkét oldalukat sózom és borsozom.
A serpenyőben felforrósítok 2 evőkanál olívaolajat és beleteszem a pogácsákat. Egy perc elteltével megnézem, kérgesre sült-e az egyik oldala, s ha megtörtént, megfordítom a pogácsát.


Ha a másik oldala is kérgesre sült, akkor nagyjából kétpercenként forgatom. 8-10 percig sütöttem a pogácsákat.
A sajtot többféleképpen lehet rátenni. Első, a ,,lapka sajt" verzió. Ehhez kiveszem a pogácsát az olajból, egy tányérra teszem, és rögtön ráteszek egy lapkasajtot, hogy ráolvadjon. Másik lehetőség, hogy az olajban sütöm a kész húst, rászórok a tetejére reszelt sajtot, 1 percig lefedem, és hagyom, hogy a sajt szépen ráolvadjon.


Míg lenyugszanak a pogácsák félbevágom a hamburgereket, és a pogácsák sütéséhez használt olajos húslében fél perc alatt felmelegítem a zsemléket.



Ha minden kész, már csak a hamburger összerakása van hátra! 
A zsemle alsó részére majonézt kenek, erre jön a hús, s vele a sajt, rá a saláta, erre a ketchup, majd a zsemle teteje.


Tipp:
A hamburger tölteléke, akárcsak a palacsintáé ízlés szerint variálható, tehető bele ezeken kívül paradicsom, uborka, hagyma, stb.


Nehézség: nehéz
Idő: másfél-2 óra
Adag: 4 megtermett hamburger
Mosogatnivaló: sok


A recept a Street Kitchenről van, jelentősen bonyolultabban, de bizonyára az ő verziójuk még ennél is jobb: http://streetkitchen.blog.hu/2015/03/09/6_adas_ze_fele_hamburger_es_dora_fele_cheesecake_brownie_irany_az_u_s_a




2015/05/15

Gasztroélmény: Könyvbár

Elég sokat lehetett olvasni a Könyvbár nevű étteremről, ahol „megfőzik neked a kedvenc könyveidet” ráadásul hetente új könyveket raknak a terítékre. Mi rossz történhet egy ilyen helyen – gondoltuk, így kipróbáltuk.

A biztonság kedvéért foglaltam időpontot, elvégre péntek kora estére terveztünk menni. Belépés után egy magas asztalhoz kísértek magas székekkel körülvéve. Evésnél nem vagyok oda a báros hangulatért, de azt mondták, hogy az asztal méretű asztalokhoz majd jönnek. Az alig több mint egy óra alatt, amit ott töltöttünk nem mentek. Érdekes módon ottlétünkkor csak külföldiek voltak rajtunk kívül.

A helyiség barátságos, kellemesen berendezett, valóban sok könyvvel és újsággal. 



Amennyire megnéztem a könyvek nagy részben a 60-as évektől a 80-as évekig jelentek meg, de voltak kivételek. Találtam dohos szagú 1981-es Mickey egér képregényt franciául, úgyhogy tényleg mindenhonnan vannak kiadványok gyűjtögetve.


A hely specialitása, hogy ismert regények alapján állítják össze a menüsort, így az állandó menü mellett erre is kíváncsiak voltunk. Ottjártunkkor Jonathan Swift Gulliver utazásai című műve volt terítéken.


Én ezt látatlanban úgy képzeltem, hogy olyan művek lesznek, amiben több étel és ital van, és ezeket tálalják, pl. a Harry Potterből a vajsör vagy a Zabhegyezőből az ementáli sajt és a malátatej.
Ehhez képest leginkább fantázianevekkel ellátott ételek vannak. Ez is jó, csak az én elmémben máshogy jött le. Mivel eléggé kódoltnak tűnt a menüsor a pincér segítségét kértük, hogy elmondja, mi mit takar. „Ezen a héten az óriások földjén járunk” kezdte, majd folytatta azzal, mi micsoda. Ezek alapján a Gulliver menüből nem választottunk levest, azonban az állandó menüből egyikünk kipróbálta a „kukorica krémleves tortillával és sajtchipsszel” nevű levest. Ráadásként kértünk két pohár limonádét is.


A pincér rendes volt, mert figyelmeztetett, hogy kicsit csípős lesz, ráadásul két kanalat hozott arra az esetre, ha a levest nem rendelő fél megéhezne. Valóban csípős volt kicsit, de nem volt vészes. A tortilla picit száraz volt, a sajtchips pedig teljesen elhanyagolható. Jobb lett volna, ha szórnak egy kis reszelt füstölt sajtot a forró leves tetejére. Nem volt rossz, de egyszer elég volt.

A főétel egyik fele Gulliver utazásaihoz kapcsolódott, név szerint a „fürjlakoma az óriások földjéről”.



Irgalmatlan nagy pulykacomb némi krumplival és zöldséggel. Rendkívül finom volt, bár fűszereket annyira nem lehetett rajta érzékelni, de amilyen nagy volt, annyira finom. Bőven jut a másik félnek is belőle, mert egyedül nem egy egyszerű menet elfogyasztani. Az tán könnyítette volna az elfogyasztását, ha kenőkés helyett húsvágókést adnak.

A másik főétel „grillezett gomolya salátaágyon" volt.


Nagyon jól nézett ki, értékeltem a barnaszószt a salátán, adott neki plusz ízt. Azonban a sajt nemhogy meleg, langyos sem volt. Vissza nem küldtem, gondoltam, egye fene – illetve én – de grillezett sajtnál sosem jó jel, ha hideg. Utólag jeleztem a problémát a pincérnek, amikor érdeklődött hogylétünk felől. Azt mondta, nem érti, hogy hideg volt a sajt, hiszen grillen készült. Ezek szerint valószínűleg jóval fogyasztás előtt sajnos.

Ekkor a limonádét még mindig nem kaptuk meg, úgyhogy újból jeleztük fogyasztási szándékunkat.

Fogyasztás után a számlát egy régi könyvben kaptuk meg, ez is ötletes volt.


A helyiség önmagában nem volt rossz, bár nem bántam volna, ha nem bárszékeken kell ülni, de nagyon ízlésesen van berendezve, igényes az egész helyiség, és ötletes, hogy könyvekre van felépítve a menü. A pincérek udvariasak, rendesek, kicsit mintha izgultak is volna. Fantáziadús volt maga a hely, az elképzelés, a számla, „csak” a konyhán kéne javítani, és jó lesz.


Étel: 5/2 (de megint kiemelném, hogy a pulykacomb tényleg isteni volt)
Kiszolgálás: 5/4
Árak: közepesek

2015/05/10

Habos epertorta

Hozzávalók:
A tésztához:
- 2 tojás
- 10 dkg porcukor
- 10 dkg liszt
-  2 centiliter olaj
-  2 centiliter víz
-  fél csomag sütőpor


Az eperhabhoz:
- 40 dkg + 30 dkg eper
- 300 gramm joghurt
- 10 dkg cukor
- 300 g habtejszín
- 16 lap zselatin

Elkészítés:
Elsőként elkészítem a piskótát.
A hozzávalókat összeöntöm, amennyire lehet, csomómentesre keverem. Egy 26 cm széles kapcsos tortaformát vajjal és liszttel ,,bélelek", beleöntöm a tésztát, "folyásiránynak megfelelően" forgatom a formát hogy mindenhova jusson a tésztából. 180 fokra előmelegített sütőben 10 percig sütöm, majd kiveszem, és hagyom hűlni.


Míg hűl a tészta elkészítem az eperhabot.
A tejszínhabot felverem és beteszem a hűtőbe. (Szükség esetén mehet bele egy tasak habfixáló).
Az eperpüréhez megmosom az epreket, zöldjétől leválasztom őket.  40 dkg epret akkorára vágok, hogy a turmix könnyedén vigye, a maradék 30 dkg epret pedig félbevágom és felhasználásig arrébb teszem.
A 40 dkg epret turmixgépbe teszem, és pürésítem, majd szitán átnyomkodom. (Sok lé fog összegyűlni a szita alatt, ez joghurttal összekeverve majd lefagyasztva kellemes nyári édességet jelent.) 
A 16 zselatinlapot egymásra helyezem egy tányér hideg vízben és hagyom állni.
Az átszűrt epret egy lábasba teszem, hozzáadom az 10 dkg cukrot és felmelegítem úgy, hogy forró legyen, de ne forrjon. 
Eközben a kihűlt tészta szélére teszem a már félbevágott 30 dkg epret. Ha marad belőle, vagy ha van plusz eper, mehet a tészta közepére is!


Míg elvagyunk az eprek rendezésével és némi mosogatással az eperpüré felmelegedett, és a zselatin is beszívta a vizet:


A zselatinból kinyomkodom a vizet, beleteszem a meleg cukros eperpürébe és addig keverem, míg a zselatin fel nem oldódik az eperben. 
Egy tálban hozzáadom a zselatinos eperpüréhez a joghurtot, jól összekeverem, majd óvatosan, adagonként hozzáforgatom a felvert tejszínhabot.
A kész eperhabot egyenletesen elrendezem a tésztán:


3-4 órára hűtőbe teszem a tortát, majd óvatosan leszedem a kapcsos szélét.

Tipp:
Mindenképpen érdemes betartani a leírt sorrendet. Az eredeti recept a ,,vegyünk egy jó előre kivajazott tepsit" elvét követte, úgyhogy ezen kihagyott teendőknek köszönhetően összeállt a zselatin, mire előkészítettem a dolgokat, ezért darabos kicsit, de ha az itt leírtak szerint, jó sorrendben cselekszünk egyenletes krémünk lesz.


Nehézség: közepes
Idő: kb. másfél óra + 3-4 óra hűlés
Adag: 8 szelet
Mosogatnivaló: sok


Az eredeti recept másmilyen tésztával van, és a teendők sorrendje is más: http://www.nosalty.hu/recept/epertorta-feher-csokis-piskotaval