2015/03/27

Bolognai spagetti

Hozzávalók:
- 40 dkg darált sertéshús
- 5-10 dkg bacon szalonna
- ketchup - alapvetően ízlés szerint, de 7 evőkanálnál kezdődik, innentől tényleg ízlés szerint
- 1 evőkanál olaj
- só
- víz
- spagetti tészta

Elkészítés:
A kevés olajon elkezdem üvegesre pirítani a kis kockákra vágott bacon szalonnát. Ha üvegesre pirult rádobom a darált húst, sózom, és addig kevergetem míg be nem barnul a hús. Annyi vízzel öntöm fel, hogy félig ellepje a húst, és fedő alatt alacsony lángon puhára főzöm. Ez legfeljebb másfél-két óra. Mire megfő a lé nagy része elpárolog.
Ha puhára főtt a hús elkezdem adagolni a ketchupot. 7 evőkanállal vakon lehet indítani, innentől érdemes kóstolgatni, 10-12 evőkanál is belefér néha. Ha jónak ítélem alaposan elkeverem, és botmixerrel összeturmixolom, hogy jó krémes legyen.
Főtt spagetti tésztával és reszelt sajttal tálalom.

Tipp:
Ez egy leegyszerűsített változat, kiegészíthető gombával (ebben az esetben nem érdemes turmixolni) és különböző fűszerekkel pl. bazsalikommal.


Nehézség: könnyű
Idő: 1,5-2 óra (a tényleges vele töltött idő legfeljebb 15 perc)
Adag: 5
Mosogatnivaló: kevés

2015/03/15

Házi kenyér


Hozzávalók:
- 90 dkg liszt (+ igény esetén pár dkg)
- 2,5 dkg friss élesztő (vagy 15 gramm száraz)
- 1+5 dl langyos víz
- 2 teáskanál só
- 4 teáskanál cukor
- 3 evőkanál olaj

Elkészítés:
Előkészítek egy nagyobb tálat vagy vájlingot és beleszitálom a 90 dkg lisztet. Hozzáöntöm a 2 teáskanál sót és a 4 teáskanál cukrot, majd összekeverem.
Egy mérőpohárba mérek 1 dl langyos vizet, hozzáadok 2,5 dkg friss élesztőt (vagy 15 gramm szárazat) majd egy kanállal elkeverem.
A lisztes-sós-cukros keverékhez hozzáöntöm a vízben elkevert élesztőt, és lemérek további 5 dl langyos vizet, és ezt is hozzáöntöm az eddigiekhez. A tál oldaláról haladva körkörösen elkezdem vegyíteni az anyagokat, majd amikor elkezd összeállni, elkezdem gyúró mozdulatokkal összedolgozni. Ha nagyon ragad akkor apránként szórok hozzá lisztet amíg kell. 10-15 perc alatt össze kell álljon, akkor jó, ha "engedi" hogy egy nagyobb gombócot formáljak belőle.




Ha készen van, konyharuhával letakarom, és egy plédbe bugyolálom úgy, mintha lekvárt dunsztolnék. Minél jobban körbeveszi a pléd, annál jobb. 2 órán át hagyom kelni.



Az első kelesztés után "leeresztem" a tésztát, azaz megint oldalról haladva leválasztom a tál széléről a tésztát, és ezzel együtt kinyomódik belőle a felgyűlt gáz. 


Újra letakarom konyharuhával, és visszarakom a "dunsztba" ezúttal csak 1 órára. 55 perc múlva 100 fokra berakom a tepsit a sütőbe, hogy éppen langyos legyen, majd előveszem a tésztát, ami hasonlóan feljön, mint első alkalommal.

A tésztát az előzőekhez hasonlóan leeresztem, majd átteszem a tepsire és próbálok belőle kenyeret vagy cipót formázni. Ha kész a cipó-forma fél órára ismét letakarom a konyharuhával, ráteszem a nagy tálat, amiben készült, majd erre a plédet.

Nagyjából 20 perc múlva előmelegítem a sütőt 180 fokra, előkészítek egy éles kést, és egy kis tálba feltörök, majd összekeverek egy tojást.
Ha eltelt a fél óra előveszem a kenyeret, s egy éles késsel keresztben bevágom. Érdemes lefogni picit a tésztát, hogy könnyebb legyen vágni. Ha ez megvan, lekenem a felvert tojással, és szórok rá magokat (lenmag, napraforgómag, szezámmag, stb).

Ezután beteszem a kenyeret a 180 fokra előmelegített sütőbe, és 50 percig sütöm. 
50 perc elteltével kiveszem a sütőből, és rácsra teszem a kenyeret. Ez lehet a sütőrács maga, a lényeg az, hogy tudjon párologni alul a kenyér.

A kenyeret zacskóban vagy folpackban tárolom, hogy ne szívja be a kenyérből a maradék nedvességet. 4-5 napig simán tartható, nem morzsálódik.

Így készült:



Tipp:
Klasszikus kenyér-formát is lehet készíteni belőle, de a tál segítségével a cipóforma kialakítása könnyebb.


Nehézség: közepes
Idő: kb. 5 óra, ebből a konkrét vele töltött idő nagyjából 30 perc
Adag: kb. másfél kiló kenyér
Mosogatnivaló: kevés


A recept innen van: http://www.mindmegette.hu/hagyomanyos-hazi-kenyer-46990

2015/03/06

Túró rudi házilag

Annyira nem macerás az elkészítése, mint elsőre gondolná az ember. Tény, hogy a boltban könnyebb megvenni, de mindenképpen érdemes kipróbálni a házi verziót.

Hozzávalók:
- 25 dkg túró
- fél citrom reszelt héja
- fél rúd vanília kikapart magja
- 10 gramm zselatin
- 50 gramm hideg víz
- 5 evőkanál porcukor
- 25 dkg ét/tejcsokoládé

Elkészítés:
A túrót egy nagyobb tálba teszem, és krumplinyomóval vagy villával összetöröm. Hozzáadom a megmosott citrom lereszelt héját, az öt evőkanál porcukrot és a fél rúd vanília kikapart magjait. Az összedolgozástól már krémes állaga lesz a túrónak.


A 10 gramm zselatint beáztatom 50 gramm hideg vízbe. (Itt fontos a pontos mérés, úgyhogy a 10 gramm 10 legyen, az 50 gramm pedig 50 gramm!)
Nagyjából 5-10 percig hagyom állni. Akkor jó, ha megszilárdul.


Picit felmelegítem a zselatint, de vigyázni kell, hogy ne legyen forró. Hozzáöntöm a túróhoz, majd robotgéppel eldolgozom benne a zselatint.
A felvert túrókrémet fél órára a hűtőbe teszem.

A formázáshoz kikészítek egy darab celofánt. Kiveszem a túrót a hűtőből, fogok egy marékkal annyit, amennyiből nagyjából egy rudinyi méretet tudok csinálni. Kézzel megfelelő hosszúságúra egyengetem.


Ráhajtom a celofánt és a tenyeremmel előre-hátra görgetem. A celofán rá fog sodródni, és így nagyjából ki is alakul a rúd alak. Ha a két vége nagyon vékony lenne, le lehet csippenteni belőle.


Ha készen van az alak, kiveszem a celofánból és egy sütőpapírral borított lapra teszem őket.

Mint a mellékelt ábra mutatja, még gyakorolni kell a sodrást

Ha készen vannak a rudak egy órára a fagyasztóba teszem őket.
Egy óra múlva vízgőz fölött felolvasztom a kockákra tört csokoládét. Nem kell forralni, elég ha folyós. Kiveszem a rudikat a fagyasztóból, leveszem őket a sütőpapírról, és a rudik helyére kenek egy-egy csík csokoládét, majd beleállítom a rudakat.


Az ideális az lenne, ha pont akkora lenne a csík, mint a rudak, de ha nagyobb a csoki rész az sem probléma, helyben, illetve már hidegen is el lehet távolítani a felesleges részt.

Fél órára visszarakom a fagyasztóba a rudakat, hogy megkössön a csokoládé. Fél óra elteltével újraolvasztom a gőz felett a csokit, és majd ráöntöm a rudakra. Ezt lehet rácson is csinálni, én a sütőpapíron csináltam. Igaz, hogy így a tövében összetömörül a csoki, de rögtön kanállal felszedve nem zavaró, és a lyukakat ki lehet pótolni a rudakon. Nem olyan egyszerű a "csokikabát" készítése, mert a csoki általában arra folyik amerre ő akarja, nem arra amerre mi, úgyhogy rá kell érezni. Egy teáskanál mindenképpen segítségünkre lehet, kanállal apránként is lehet rá öntögetni a csokit, nem kell feltétlenül nyakon zúdítani a rudikat.
Ha elkészült hűtőbe teszem, és 1-2 óra alatt hagyom megkötni a csokit a rudakon.

Tipp:
Elméletben még nincs kipróbálva, de elképzelhetőnek tartom, hogy ha egy rúdhoz való túrót kinyújtok és a szélére lekvárt teszek, majd feltekerem így kivitelezhető a töltelékes Túró Rudi is.


Nehézség: nehéz
Idő: 1 óra tényleges munka + másfél óra hűtési idő
Adag: 10 köpcös rudi
Mosogatnivaló: közepes


Az eredeti recept egy cukrászt tollából van, sokkal részletesebb leírással itt található.