2013/08/25

Csirkemelles almakrém

Hozzávalók:
- 25 dkg csirkemell
- 1 piros alma
- 8-10 dkg márványsajt
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2-3 evőkanál majonéz
- só

Elkészítés:
A csirkemellet kisebb kockákra vágom, és sós vízben puhára főzöm őket. 
Az almát megpucolom, és kisebb lyukú reszelőn lereszelem. Így teszek a márványsajttal is. Utóbbiból elsőkörben érdemes 8 dkg-val vagy akár kevesebbel indítani, mert nagyon erőteljes ízű sajt, ha eluralkodik a krémen, túl tömény lesz, úgyhogy mindenképpen kóstolgatni kell majd a kész krémet. A vöröshagymát apróra vágom.
Ha elkészült a hús, leöntöm róla a vizet, hozzáteszem a hagymát, és a majonézt, majd botmixerrel összeturmixolom annyira, hogy krémes legyen. Ezután hozzáöntöm a lereszelt sajtot és az almát, és összekeverem a krémet annyira, hogy kenhető legyen.
Pirított kenyérre kenve isteni.

Tipp:
Fogyókúrásoknak úgy is lehet, hogy a krémet egész almákba töltve fogyasztod.


Nehézség: könnyű
Idő: mindenestül kb. 1 óra
Adag: a képen láthatónak megfelelő
Mosogatnivaló: közepes

2013/08/17

Kovászos uborka

Hozzávalók:
- 2,7 kg uborka
- 1 csokor kapor
- 1 zsemle vagy 1 szikkadt kenyérvég
- 2 liter víz
- 3 evőkanál só
- 1 ötliteres üveg

Elkészítés:
Az uborkákat megmosom, és alaposan lesikálom, hogy a rücskök lejöjjenek róla. 
Két irányból hosszában bevágom a zöldséget, hogy jobban átjárja a lé. Vigyázni kell, nehogy végigvágódjon az uborka.


Egyik irány


Másik irány

Ha az összes uborkát bevágtam, beledugdosom őket az üvegbe. Először csak egy sort teszek, és minél szorosabban, hogy a víz ne zilálja szét az uborkákat. Az első sorra ráteszem a csokor kaprot, majd kirakom a második sort, szintén jó szorosan. Ennek a tetejére kerül a kenyérvég. (Igazából a kapor-uborka sorrend mindegy, a lényeg, hogy a kenyér  legyen legfelül!)


Ha minden szükséges hozzávaló az üvegben van, nyakon öntöm a 2 liter, sós forró vízzel és kiteszem a forró napsütésre. 2-3 napig kell érlelni, a harmadik napon biztosan jó. A ráérősebbek hurcolászhatják a nap után, de az sem tragédia, ha bizonyos időt árnyékban tölt, ugyanúgy megérik.
Ha kész, hűtőben tárolandó, de mindenképpen a levében kell eltenni, nehogy kiszáradjon; akár kisebb üvegekben, vagy műanyag tárolóban.

Így készült: 



Tipp:
Természetesen kisebb üvegben is működik a dolog.


Nehézség: könnyű
Idő: kb. fél óra + 2-3 nap
Adag: sok
Mosogatnivaló: kevés



2013/08/12

Jamie Oliver: Jamie főzőiskolája – Tanulj meg főzni 24 óra alatt

Jamie Oliver relatíve nagy népszerűségre tett szert, mind televíziós műsorai, mind könyvei által. Műsoraiba belenéztem, s habár a hozzávalók beszerzését és árát illetően voltak kétségeim, rögtön láttam, hogy ez a pali ért hozzá. Nem csak a főzéshez, a fűszerekhez, zöldségekhez, gyümölcsökhöz, hanem tudja, hogy a különböző ízek hogyan passzolnak, vagy épp hogyan utasítják el egymást.

Ezen felbuzdulva kivettem a helyi könyvtárból egy kötetét, s azt kell mondjam, jól tettem, hogy a könyvtárból vettem ki, és nem a pénzemből meg.

A könyv, címe alapján az alapoktól készíti fel az amatőröket a főzésre. Az első pár oldalból ez látszik is, hiszen a konyhában szükséges eszközöket, illetve hozzávalókat mutatja be.



A könyv felépítésével nem feltétlenül értek egyet, hiszen míg az első fejezetben a ,,fűszeres marokkói halpörkölt kuszkusszal” és a ,,csirkés-póréhagymás sztroganoff” készíthető el, csupán a könyv 296. oldalán találhatók a valóban könnyű, és kezdők számára is könnyedén elkészíthető ételek, mint a bögrés palacsinta, és a lágytojás. Amatőr szakácsoknak íródott könyvben mindenképpen helye van az olyan recepteknek, melyeket Jamie megemlít, mint például a tojás különböző elkészítési formái, hogyan kell lágy-és tükörtojást, illetve omlettet készíteni. Ugyanakkor túlzásnak érzem az olyan ,,recepteket” mint a ,,friss gyümölcstál”, ami annyit tesz, hogy különböző gyümölcsöket tisztítsunk meg, és joghurttal tálaljuk őket.


Vagy ilyen a ,,fagylalt” bekezdés alatt futó összes leírás, mely arról szól, hogy fogj egy banánt, önts rá karamellt, és mellé tegyél vaníliafagylaltot. Számomra ez a rész a mélypont a könyvben, mert ez még egy amatőr szemében sem tűnhet receptnek, hiszen nem kell hozzá tudás, csak végy pár látszólag passzoló hozzávalót, ami otthon van, és rakd egymás mellé. 
Ezek mellett persze vannak hasznos receptek is. Külön kitér a köretekre, hogyan kell hagymás répát, illetve mustáros spárgát csinálni. 

A könyv az elkészítési módok és ételek alapján nem magyar szájízre íródott, hiszen a az ,,alap pörkölt recept” olyan hozzávalókat sorol, melyek a ,,magyar” pörköltben elképzelhetetlenek, mint például a répa és a zeller, s a fűszerpaprikát paradicsomszósszal helyettesíti, mely aztán tényleg megerőszakolja a pörkölt fogalmát.
Helyi ismereteim alapján nyugodtan mondhatom, hogy a receptek az angol gyomornak hízelegnek, hiszen nekik teljesen természetes, és ízletes étel a darált húsos-hagymás pite, és a pörkölt leveles tésztába töltve.

Ami tetszik, az ,,a saláták evolúciója” című rész, mert ebben van fantázia. Ha csak felvágod a paradicsomot, ilyen lesz; ha különböző fűszereket teszel hozzá, olyan; ha sajtot, vagy olívabogyót, amolyan. Itt jelenik meg, ami a videók alapján állapítható meg: Jamie tudja, mit mivel érdemes keverni, ugyanakkor a receptjei nem igazán állják meg a helyüket a Brit-szigeteken kívül.

Összességében nem mondanám egyértelműen használhatatlan kötetnek, mert nem az, ugyanakkor pénzt nem adnék érte, mert ha öt ételt elkészítenék belőle, már sokat mondok. Sorry, Jamie.

(Eredeti cím: Jamie’s Ministry Food – Anyone can Learn to Cook in 24 Hours)

A borítóképet az aruhaz.szekelyhon.ro oldalról kölcsönöztem.

2013/08/04

Meggyes-rácsos pite



Hozzávalók:A tésztához:
- 45 dkg liszt (liszttől függ, lehet 55 dkg is)
- fél csomag sütőpor
- fél kávéskanál só
- 12 dkg cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 25 dkg margarin
- 2 tojás
- 1 evőkanál tejföl

A krémhez:
- 8 dl meggylé
- 1 kg meggy (nálam ez 2 meggybefőtt volt, 80 dkg meggyel)
- 2 csomag vaníliás pudingpor
- 5 evőkanál cukor
- fahéj

A tetejére:
- 1 tojás

Elkészítés:
A töltelékkel érdemes kezdeni, hogy kihűljön, mire elkészül a tészta.
A meggyeket kimagozom, majd meghintem őket fahéjjal. 7 dl meggylevet felrakok melegedni a tűzre, a maradék 1 dl-ben pedig elkeverem a pudingporokat, és a cukrot. Ha forr a meggylé, hozzáöntöm a meggyleves pudingot, és addig főzöm kevergetve, míg be nem sűrűsödik. Ha kész, hozzáöntöm a kimagozott meggyeket, és alaposan elkeverem.

A tészta elkészítéséhez a lisztet, a sót, a sütőport, a cukrot és a vaníliás cukrot elkeverem. Hozzámorzsolom a szobahőmérsékletű margarint, hozzáadom a tojáskat és a tejfölt, majd tésztát gyúrök belőle. Itt dől el, kell-e a 45 dkg liszten felül plusz, ha még ragadós, teszek hozzá.
A tésztát két részre osztom, és egy, a tepsi méretével  megegyező sütőpapíron kinyújtom az egyik felét kb. fél centi vastagra úgy, hogy a szélei amennyire lehet, fel legyenek hajtva, hogy ne folyjon ki a meggy. (Nem hagyományos, sütő méretű tepsiben készült, kb. fele akkorában.) Ezután beleteszem a tepsibe, eloszlatom rajta a meggyet, és kinyújtom a tészta másik felét is. Kb. 1 centi széles csíkokra vágom. Ezeket szépen átlósan rápakolom a meggyes rétegre kb. 1-2 centis távolságban egymástól, majd a másik oldalról ugyanígy, hogy keresztezzék egymást. Ha még marad tészta, a csíkokkal körberakom a süteményt, ezzel is gátolva a meggy kijutását a tésztából sülés közben. A tetejét lekenem egy felvert tojással, és 180 fokos sütőbe teszem. Elvileg 40 perc alatt kész, de érdemes ránézni időnként.

Így fog kinézni sütés előtt

Így készült:



Tipp:
Cseresznyével is készíthető.


Nehézség: közepes
Idő: magozással együtt kb. 3 óra
Adag: sok
Mosogatnivaló: közepes